Bakó Zoltán
2014. március 28., 11:132014. március 28., 11:13
Amikor a történelem ködébe vesző időkben feltalálták az államot, az arra volt jó – vagy legalábbis úgy gondolták, hogy arra lenne jó –, hogy a polgárainak védelmet biztosítson. Mint minden találmányt, ezt is rövid idő alatt elrontották. Az ókori demokrácia sem volt igazi demokrácia, már a démosz hatalmát hirdető görögöknél sem, arra meg igazán szót sem érdemes pazarolni, hogy miként alakult a helyzet a későbbiekben.
Manapság nálunk sikerült minden eddigi államforma becsületét alul múlni. A rendszerváltozás után azt hittük, beléptünk a jog és harmónia dicső szakaszába. Beleléptünk. Valami zavaros, ramaty, nyúlós, bűzös, szutykos-mocskos állagú katyvaszba, amit azok, akik odafentről irányítanak, előszeretettel neveznek jogállamnak és demokratikus berendezkedésű jogrendszernek. A dolog úgy néz ki, hogy az állam eltanulta a bűnözőktől, miként kell az áldozatból az utolsó csepp életet is kisajtolni. Csupán az különbözteti meg az államot a bűnözőtől, hogy előbbi valamilyen furcsa, érthetetlen és megmagyarázhatatlan okból nem hord símaszkot, amikor rabolni készül. Legalábbis eddig nem vezették be kötelező módon.
Kitalálták, hogy minden honi földön élő halandónak, aki egy petákot is megkeres becsületes vagy bármilyen munkával – vagy bármely módon – egészségbiztosítást kell fizetnie. Hogy ezért mit biztosítanak, azt most és itt ne firtassuk. A szinte semmiről ugyanis nem érdemes vitát nyitni. Ha valaki gondatlanságból vagy a jogszabály nem ismeretéből kifolyólag nem tesz eleget ennek a kötelezettségének, az egészségbiztosító ráteszi a célkeresztet. Lassan, óvatosan, mint egy keresztes pók a légyre. Nem támad azonnal, kivár, amíg az áldozat belegabalyodik önnön hálójába. Vár három-négy évet, s akkor dobja a lasszót. Adós, fizess! Aztán az adós-dossziét diszkréten átpasszolja a fináncoknak, akiknek joguk van visszamenőleg is behajtani. Sehol máshol a világon nem lehet visszamenőleg, itt igen. A fináncnak. Aki számlát zárol, foglal, fizetést tilt le, kihúzza az utolsó párnát a fejed alól. Amikor az áldozat rájön, hogy a három évig lezárt sírként hallgató pénztár kétszer akkora késedelmi kamatot számol fel, mint amennyi a tulajdonképpeni tartozás, s a kamatra büntetőkamatot is kalkulál, már nem tehet semmit. Mindene zárolva van. Vagy fizet, vagy végrehajtják. S ha kinyögi valahogy a kamatos kamattal terhelt összeget, egy év múlva arra ébredhet, hogy ismét jön a finánc. Pardon-bocsánat, valamiről még megfeledkeztünk – mondja. S újabb három évvel korábbi adósságot kapar elő a hamu alól. Kamatos kamatok kamatjával.
Magánszemélyek esetében az uzsorakamatot szigorúan büntetik. Ha az állam követ(el)i el, akkor nem bűn. Akkor jogszerű, mint az is, hogy évekre visszamenőleg követel pénzt, anélkül, hogy közben mukkant volna. Csendben lapított egy sötét utcasarkon. De próbálja csak valaki visszamenőleg az államon behajtani némi kintlevőségét. Megmagyarázzák, hogy az már idejét múlta, elévült, alo mars, pofa súlyba.
Ezért kellene mégiscsak bevezetni munkaruhaként a fináncoknál a símaszkot. Hogy a gyanútlan állampolgár tudja, mihez tartsa magát.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!