R. Kiss Edit
2014. augusztus 22., 13:562014. augusztus 22., 13:56
Újság van, változik az idő – szokta mondani nagytatám újholdkor, engem pedig mindig lenyűgözött, hogy ezt a természeti jelenséget nagyon találóan így is nevezik, és főként az, hogy Tata ezt mennyire tudja, érti a Hold járását, ismeri az évszázados, hozzá kapcsolódó népi megfigyeléseket, viszonyítani tud hozzájuk. Ő még együtt él a természettel, melynek körforgása élete részét képezi, életének eseményeit annak változásaihoz köti. Már megérett az alma – akkor valahányban olyan szárazság volt, hogy porzott a fű is, vagy abban az évben olyan hideg volt, hogy bejártak a farkasok az út mellé – kezdi általában természeti vonatkozással a történeteit.
Bezzeg mi lassan a nagyáruházak kínálatához viszonyítjuk az évszakokat – ötlött fel bennem tegnap, amikor rácsodálkoztam az egyik helyi áruházban felhalmozott füzetekre: akkor hányadika is van ma, ugye, még csak augusztus közepe. Rögtön fel is dühödtem a jelenségen, mert értem én, hogy eladni kell, a kereskedelem görgeti a gazdaságot, annak meg illik dübörögni, de úgy érzem, egyre jobban siettetnek bennünket. Japánban láttam, hogy november elején a Halloween-re narancssárga tökrengeteggel kirakott bevásárlóközpontban már állították a hatalmas műkarácsonyfát. Ha nem vigyázunk, lassan nálunk is a kereskedelem szabja meg az évszakot, az életérzést, az ünnepet, az árukészletek és a reklámfogások alakítják észrevétlenül az élet ritmusát. Az pedig egyre csak gyorsul, hisz a pénznek forogni kell, és egy nap talán már észre sem vesszük, hogy alig múlt el húsvét, már itt a karácsony. De remélem, hogy odafigyelünk a kereskedelem csapdáira, kerüljük a mesterségesen gerjesztett életérzést, és sokan tudjuk, hogy most még augusztus közepe van.
Remélem, mindenkinek lesz még alkalma rácsodálkozni a lassan búcsúzó nyárra, a kopottan is színes mezőkre, a világítóan fehér, szorgalmasan edző kisgólyákra, a nyíló rózsákra, és néhány év múlva is fel tudjuk majd idézni például azt, hogy milyen volt a frissen kaszált fű illata a parkban, amikor augusztus utolsó heteiben ott találkoztunk valakivel. Jár még ez a néhány emlék mindenkinek, szerezzük be őket, és inkább a természetre figyeljünk az árleszállítások helyett.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
szóljon hozzá!