Rédai Attila

Rédai Attila

Senki sem fontosabb, mint az autonómia

2013. július 19., 12:302013. július 19., 12:30

2013. július 19., 12:322013. július 19., 12:32

Minden politikai alakulat természetesen maga dönti el, hogy milyen témákat tart napirenden, mely közügyekkel foglalkozik nyilvánosan. Az Erdélyi Magyar Néppárt illetékesei úgy gondolták, hogy ilyenkor, a nyár derekán, a Tusványos előesté­jén továbbra is az autonómia témáját tartják annyira kiemelt fontosságúnak, hogy a tervek szerint akár több mint száz települést is helyszínül felvonultató tüntetéssorozatot szerveznek az önrendelkezés érdekében. Persze a témában nagy a konkurencia, a versenypártok is látszólag kiemelt ügyként kezelik az autonómiát, nehéz úgy taktikázni, hogy ebből bárki politikai tőkét tudjon magának kovácsolni.

Az is lehet, hogy ez így van jól – az autonómia ügye egy olyan közösségi cél kell legyen, amely ne a politikai tőke kovácsolására szolgáljon, hanem a teljes erdélyi magyar közösséget átfogó mozgatórugóként működjön, politikai színezettől függetlenül.

Akinek igazán fontos az autonómia, az el fog menni a tüntetésekre, vélte egy hozzászóló itt a Székelyhon portálon, attól függetlenül, hogy éppen ki a kezdeményezője. Az viszont magáért beszél, hogy miközben a Néppárt az autonómiatüntetéseket szervezi, a múlt csütörtökön Csíkszeredában valakik a korrupciós eljárás alatti Borboly Csaba melletti szimpátiatüntetésben gondolkodtak.

Nyilván egy demokratikus, szabad országban mindenki eldöntheti, hogy milyen ügyek, esetleg személyek mellett szimpatizál, illetve tiltakozik ellene. Nehéz azonban nem észrevenni a végül elmaradt megmozdulás időzítését: a tervezett gyertyás „virrasztás” másnapján az ügyben eljáró ügyészség meghosszabbította Borboly kényszerszabadságát a megyei önkormányzat élén, majd a döntést hétfőn az ítélőtábla is megerősítette. Borboly melletti szimpátiát kinyilvánítani miért ne lehetne, gondolhatnánk, de egy nappal az ügyészségi döntés előtt ez akár az igazságszolgáltatás befolyásolási kísérletének is minősülhet, s ez pedig egy jogállamban, ahol a hatalmi ágak elvileg függetlenek egymástól, elég súlyos bűn. Jól látta ezt az a valaki, aki végül lefújta az akciót, hogy egy ilyen megmozdulással nemcsak hogy nem segítenek, egyenesen ártanak Borboly Csabának.

Veszélyes dolog manapság politikai síkra terelni az igazságszolgáltatás ügyeit még akkor is, ha nyilvánvalónak látszanak egyes ügyek politikai indítékai. Itt van például a volt háromszéki RMDSZ-szenátor, Olosz Gergely esete, akit szerdán alapfokon hét év börtönbüntetésre ítéltek azért, mert (a vád szerint) eurómilliós nagyságrendű csúszópénzt kért az Országos Energiaszabályozó Hatóság vezetőjeként szerződésekért cserébe. Nem hallottam arról, hogy Olosz esetében összefogtak volna a háromszéki RMDSZ-esek, hogy szolidaritásukról biztosítsák, nem írtak alá az ottani polgármesterek (mint ahogy Borboly esetében a Hargita megyei RMDSZ-es polgármesterek megtették) az érdekében.

Felmerül egy érdekes kérdés: ha ennyire összezár a párt Borboly mögött, akkor feltehetően ártatlannak ítélik meg a tisztséggyakorlástól jelenleg eltiltott Hargita megyei elnököt. Ha Olosz mögött viszont nem zárt össze, akkor ez azt jelenti, hogy őt bűnösnek tekintik? (Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Olosz lemondásakor mindössze „helyeselte a döntést”, nem fogalmazott úgy, mint Borboly esetében, akinek „hitt az ártatlanságában”.) S játsszunk tovább a gondolattal: tegyük fel, hogy Borbolyt majd elítélik, s Oloszt meg mégiscsak felmentik: milyen hatással lesz ez vajon az RMDSZ megítélésére? Ha nem másért, ezért is veszélyes játszani politikusként az igazságszolgáltatással.

Az RMDSZ az MPP-vel karöltve távol tartja magát a Néppárt július huszadikai tüntetéssorozatától. Eközben viszont Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester a bálványosfürdői regionalizációs közvitán Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettes jelenlétében olyan előadást tartott Székelyföld egységének megőrzése érdekében, amely meglehet, tett hozzá annyit az ügyhöz, mint amennyit a tüntetések hozzátehetnek. Az ideális az volna, hogy a különböző eszközök, a különböző politikai szervezetek kiegészítsék egymást. Az ilyen kisiklások, mint például szimpátia-megmozdulások egy korrupciós kivizsgálás alatti személy mellett, azonban nem járulnak hozzá a közös ügy sikeréhez még akkor sem, ha esetleg a megnyilvánulások őszinték, nem felülről megrendeltek, s tényleg bonyolultabb lett az élet a csíki megyeházán, s nehezebben lehet Borboly hiányában ott ügyeket intézni. Egy megye közigazgatási rendszere amúgy sem kellene egyetlen emberre épüljön, s egyetlen személy sem lehet fontosabb, mint Székelyföld közös érdeke, az önrendelkezés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.