Kozán István
2014. január 14., 14:162014. január 14., 14:16
Saját kardjába dőlt bele a kormányzó szociálliberális szövetség (USL) azzal, hogy a parlamenti vita nélkül, kormányzati felelősségvállalással novemberben elfogadott decentralizációs törvényét az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította. Az USL ugyanis évek óta hangsúlyozza, hogy a román alkotmány első cikkelye igenis kőbe van vésve: Románia egységes, oszthatatlan nemzetállam. Nos, épp ezt lovagolta meg az ellenzéki jobbközép Demokrata Liberális Párt, amely arra hivatkozva támadta meg a decentralizációs törvényt az alkotmánybíróságon, hogy a decentralizációs jogszabály megkérdőjelezi az állam egységes jellegét, holott az alkotmány nem szövetségi, hanem egységes államként határozza meg Romániát.
Így tehát vissza a babaruhát, egyetlen központi intézmény, illetve létesítmény sem kerül át önkormányzati hatáskörbe. Az alkotmánybírák végleges döntésének járulékos vesztesei a megyei önkormányzatok, amelyek most mégsem kapják meg például a népegészségügyi intézményeket, a mezőgazdasági igazgatóságokat, a munkaügyi felügyelőségeket és a kulturális igazgatóságokat. A megyeközpontok, illetve a megyei jogú városok is vesztesek: Csíkszereda nem irányíthatja a Vákár Lajos Műjégpályát, a Sportklubot, a sportiskolát, nem fejlesztheti a biatlonpályát, nem rakhat rendet az ellopott sutai menedékház környékén, lévén, hogy ezek továbbra sem az ő tulajdonai.
Az alkotmányírák döntését talán győzelemként értékeli a Demokrata Liberális Párt – mi kevésbé –, de ha már elkezdte a PDL a színjátékot, akkor fejezze is be. Vissza kellene emlékeznie azokra az időkre, amikor ők voltak kormányon, és ők alkalmazták a felelősségvállalásos módszert (például négy esztendővel ezelőtt az új román oktatási törvény esetében, mely értelmében a nemzeti kisebbségek anyanyelvükön tanulhatták volna a Románia történelmével és földrajzával foglalkozó tantárgyakat, a román nyelvet és irodalmat pedig speciális tanterv szerint sajátíthatták volna el), az akkori ellenzék viszont azt rikoltozta, hogy alkotmányellenes a felelősségvállalás, és szaladt is a taláros testülethez. Mint tudjuk, a testület el is meszelte a magyaroknak kedvező oktatási törvényt. Akkor az ellenzékben lévő szocialisták és liberálisok az alkotmánybírák döntése hallatán lemondásra szólították fel a Boc-kormányt. Most a helyzet ugyanaz: ha a kormány felelősségvállalással olyan törvényt fogadott el, ami az alkotmánybíróságon nem ment át, akkor illene lemondania...
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!