Simó Márton

Simó Márton

Régi dicsőségünk, hol késel...

2013. szeptember 10., 13:482013. szeptember 10., 13:48

...az éji homályban?/ Századok ültenek el, s te alattok mélyen enyésző/ Fénnyel jársz egyedül… – olvassuk a Zalán futásának első sorait. Aki tudja, túl Vörösmarty sorain, az sorolja még a dicsőség idejére emlékezőn, minden hexameternél szebben hangzón, hogy: Grosics, Buzánszky, Lóránt, Lantos, Hidegkuti, Bozsik, Zakariás, Budai II., Kocsis, Puskás, Czibor. Ez a névsor nem mást takar, illetve hoz elő a múltnak homályából, mint a legendás Aranycsapatot, amely e felállásban mindössze négy sorsdöntő meccsen lépett pályára, a többi közt a londoni 6:3-as találkozón is. Bizonyára sokan látták az angolok elleni emlékezetes mérkőzés felvételeit, illetve a meccs hangulatát, az ötvenes éveket felidéző játékfilmet. A magyar emberek általában tisztában vannak azzal, hogy mit jelentett ez a győzelem akkor, s mit jelent manapság. Viszonyítási alap. Olyan, mint Szent István királyunk, mint IV. Béla, mint Hunyadi János és Mátyás király tettei. Történelmi tények a győzedelmes gólok.

Nem véletlenül keveredik most a történelem és a sport. Nálunkfelé gyakran vegyül a kettő. Valahogy úgy vagyunk ezzel a nagy tömegeket megmozgató labdajátékkal, hogy folyton mellérendelődik a politika és a nemzeti öntudat. Vannak olyan elméletek, melyek szerint az 1954-es világbajnoki győzelem nagyon kellett a megtépázott büszkeségű nyugatnémeteknek, a felzárkóztató Marshall-segélyek után ekkor jutottak el arra a szintre, hogy gazdaságilag és politikailag ismét elfogadtassák magukat a fejlett nyugati világgal, jelezve, hogy örökre vége a hitlerájnak. A háborúban vesztes és kommunista akolba terelt magyaroknak is nagy lehetőség volt a foci, hiszen általa megfogalmazódhatott a feltámadás reménye. Az életkedv mutatkozott, hogy az elvéreztetett generációk után – a csapatból Hidegkuti (1922), Lóránt (1923) és Zakariás (1924) képviselte a háborút megjártakat, a többiek az 1925 és 1929 közötti évjáratokból valók voltak – maradt, felnőtt ismét a továbbéléshez szükséges erő és megtartó akarat. Túl ezen még az is belemagyarázható e sporttörténetileg fontos időszakba, hogy a belügy és a hadügy által pénzelt játékosok – a csapat tagjai többnyire e két minisztérium tisztikarában kaptak rangfokozatokat és javadalmazást – az új ideológia felsőbbrendűségét voltak hivatottak népszerűsíteni. Sokan pedig egyfajta lázadást véltek a gyönyörű játékban, amelyben a körülmények dacára is képesek a magyarok felmutatni legbelső lényegüket. Az igazság valahol középen lehet.

Az 1958-as esztendő immár 1956 után következett. Akkor megint megtizedeltetett a magyar társadalom. Az Aranycsapat is elillant, szertefoszlott hirtelen. Immár ötvenöt éve, hogy a magyar válogatott Bukarestben nem képes megverni a románokat. Mintha megbénulnának. Mintha atomjaikra esnének szét. Puskásék játékára a gyorsaság volt jellemző, a passz, az összjáték. Ilyesmi elképzelhetetlen a mai magyar csapatnál. Azt mondják a rossz nyelvek, hogy minden magyar játékos előtt fel kellene ilyenkor villantani egy Lamborghinit. Talán az segítene. Én azonban nem ezt állítom, hiszen a játékos a labdával azonosítaná a méregdrága sportautót, és magának kívánná megtartani. Nem passzoljuk csak úgy tovább az eurótízezreket!

Mondtam még más meccsek után is, és nem győzöm hangoztatni, hogy talán a futball betiltása jelenthetne megoldást, a földalatti játék és az amatőr pénztelenség. Hogy mi lenne a közönség hordaként viselkedő aljanépével? Dolgozhatnának vagongyárban. Például. Azok. Ezek pedig a román főváros köztisztasági vállalatánál. Időnként jót tenne egy-egy közös munkatábor is, ahol nemzetiségre való tekintet nélkül fáradoznának a jóvátételen. Hátha a nyomorúság összehozná az embert az emberrel. Magyart a románnal. És románt a magyarral. Hátha ki-ki magához térne. Mert ez már nem játék, ami az arénán kívül látszik, ez maga a rögvalóság, mélyen a béka valaga alatt.

Hadd lássuk, van-e ember a magyar glóbuszon, aki e csapatkezdő tizenegy nevét megtanulja, és elrettentő példaként sorolja, ha kell… Vállalja-e valaki?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.