Simó Márton
2014. február 17., 10:182014. február 17., 10:18
2014. február 17., 10:472014. február 17., 10:47
Valóságos sikertörténetnek számít a marosvásárhelyi Lakó-Péterfi Tünde kezdeményezése, aki húsz év távollét után költözött vissza Marosvásárhelyre. Az írás, a feliratozás s a magyarság vállalása egyaránt. Hogy hosszú-e a két évtized a magyarság életében, azt így nehéz eldönteni. Az ember pályáján, bizony, ez nagyon sok – az élet egynegyede. Bizonyos szempontból az erdélyi magyarság életében is az volt, hiszen a két évtized – lassan immár negyedszázad – nem akármilyen változásokat hozott.
Ha emlékeim nem csalnak, előszeretettel emlegették alkalom szülte, majd lassan profivá változó politikusaink, hogy Európa legnagyobb lélekszámú nemzetiségi kisebbsége vagyunk. Talán át sem gondolták normálisan, hogy az akkor még létező Szovjetunió, mely rohamléptekben ugyancsak a rendszerváltoztatások és a birodalom szétfejlődése felé haladt, tele volt olyan népekkel és nemzetiségekkel, amelyek különböző tagköztársaságokban ugyan, de mindenféle autonómiák és jogok nélkül majd’ hetven esztendeje éltek a világ legnagyobb kiterjedésű államszövetségében, amelyben azért mégiscsak igen sok minden oroszul hangzott és cirill betűsen íródott. Akár többmilliós szovjetben tengődő tömegek létét hallgatták el finoman torzító hangadóink. A baszkok akkor is megvoltak. És a helyükön voltak azok a kisebb-nagyobb nyugat-európai etnikai közösségek, amelyekről szó sem esett a nagy ügybuzgalomban. A magyar ügyért, a saját érdekünkben kifejtett politikai és szociális törekvésekben. És úgy általában sem.
Magam is emlékszem, hogy milyen jó volt hallani és tudomásul venni a néhai Antall József miniszterelnök, Csoóri Sándor és más magas funkciókban lévő magyarok kijelentéseit a tizenötmilliós nemzetről, amelynek egyharmada szétszórtan él a Kárpát-medencében és a nagyvilágban. Mi magunkat 1,7 milliónyira becsültük, bár a statisztikák ennél a számnál jóval szerényebbet írtak, hiszen kétszázezer fő azonnal felszívódott. Úgy voltunk a mintegy tizenkét százalékos mínusszal, hogy főleg azok foglaltatnak benne, akik valamilyen okból kifolyólag nem vállalták fel egyértelműen a kisebbségi identitást, illetve sokan eltávoztak az országból a legsötétebb években, de hamarosan haza fognak jönni, hiszen itt a szabadság ideje, egy nagy, a legnagyobb kisebbséghez tartozni pedig örömöt jelent. A magukat gyáván másnak mondók is megejtik a maguk pálfordulásait, s a magyar kebelre borulnak. Ez még a márciusi események előtt volt. Aztán bekövetkeztek a véres események.
A marosvásárhelyiek valóságos sportot űztek a távozásból. Mintha azt lesték volna az itthon maradottak, hogy lehessen még egyszer politikai okokra hivatkozva elmenni. Ez esemény utáni disszidálást jelentett. És – sajnos – nem csak a vásárhelyiek. Ha liberálisak akarunk lenni, akkor itt elmondhatjuk, hogy mindenkinek szíve joga eldönteni, hol éli le az életét. Mi magunk is túl szabadon fogtuk fel olykor a ragaszkodás eszméjét, s időnként jó messzire elcsángáltunk önnönmagunktól és a szülőhelytől.
Húsz év alatt el lehet satnyulni. Bele lehet fáradni, mert olyan, mintha demokrácia lenne itt és jogbiztonság. Az ember megszokja, és elhiszi, hogy ez így van rendjén. Aki húsz év múltán tér vissza, egy két évtizeddel korábbi szemüvegen lát mindent, s az bizony nem fejlődést, hanem visszarendeződést mutat. Ezért hatott újult erőnek és bátorságnak Lakó-Péterfi Tünde mentalitása. Bár mindenkinek jutna egy adag a háborgásból és a magyar civil kurázsiból! Mert itt mindennap bizonyítani kell, vizsgázni és bizonygatni, de magyarul. Csakis magyarul. Hiszen ha nem, akkor bizonnyal a lélekharang meghúzása közeleg, ha igaz, hogy már csak 1,2 milliónyian tengünk-lengünk e kies hazában. Vajon mennyi az annyi? A hátralevő időnk? Nyolcvan év? Vagy annál kevesebb?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!