Rédai Attila

Rédai Attila

Meghallják-e Orbán üzenetét?

2011. július 29., 14:112011. július 29., 14:11

2011. július 31., 14:222011. július 31., 14:22

Mi volt az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetem legfőbb politikai üzenete? Hírfogyasztótól és hírelemzőtől függően persze, más és más, én most a saját verziómat fogom a tisztelt olvasók szeme elé tárni, összekötve valamivel, ami nagyon szúrta a héten a szememet, bántotta józan eszemet.

Szerintem a legfontosabb mozzanata a tábornak az volt, amikor Orbán Viktor szombaton, a feltett kérdésekre válaszolva, azt mondta: „Akkor leszünk erősek, ha a határon túli területeken a közösségeink képesek egységet mutatni, ezért mindent támogatunk, ami az egység felé vezet. A Fidesz, illetve a magyar kormány nem szervezeti formákat, szervezeti megoldásokat támogat, hanem legjobb meggyőződésünk szerint azokat az embereket, szervezeteket keressük, amelyek, mindegy, hogy milyen szervezeti formán keresztül, de a végén a közös nagy egységes fellépés felé akarják terelni az itt élők életét. Ezekkel az emberekkel, szervezetekkel vagyunk jó kapcsolatban.”

Érdemes megnézni Tőkés László arcát, miközben a miniszterelnöknek ezek a mondatok elhangzanak a szájából (látható a Székelyhon.ro videójában). Ugyancsak érdemes megfigyelni a feszült várakozást Németh Zsolton, mikor Orbán Viktor ennek a kérdésnek a megválaszolására készülődött, majd azt a feszültség-levezető, már megnyugodva jóváhagyó heves bólogatást, amikor kiderült, hogy milyen irányba tereli Orbán a mondanivalóját.

Számomra ezek a mondatok, ezek a gesztusok a következőt jelentik: Orbán nem mondta ki, sem konkrétan, sem átvitt értelemben, hogy a kormánnyal, a Fidesszel a legjobb kapcsolatban az alakuló Erdélyi Magyar Néppárt lesz, s azt sem, hogy ennek a magyarságot erősen tartó egységnek garanciájaként a majdani néppártot látja, pedig lehet, hogy ezt elvárták (volna) tőle. Tőkésék alakulatát semmilyen formában nem emelte ki a többi közül, mindössze annyit mondott: az egységet támogatja, és az egységet támogató egyéneket és szervezeteket.

Milyen furcsa, hogy ez a romániai magyar „baloldali” sajtónak – értve ez alatt a néhány száz olvasóval vergődő, magasröptű „kozmopolita” gondolatokat ezekkel hűségesen napról napra megosztó „országos” napilapot – ez a diskurzus igazából fel sem tűnt. Az egykor még tisztességes újságírást művelő, de mára már lassan a szélsőbaloldali eszmékkel összekeveredett véleményvezérek napokig képesek voltak csámcsogni Orbánnak az internacionalizmust elutasító üzenetén, összemosva rögtön mindenféle jobbikos agyrémekkel, úgy állítva be, mintha ez a kozmopolitizmus, a civilizáció eszméi ellen történő merénylet volna. Holott mindössze arról van szó, s ezt egyébként Orbán többször kihangsúlyozta korábban is, hogy azt szeretné, ha Magyarországon a magyar emberek érdekei volnának az elsők, s nem azoké, akik esetleg ott sem élnek, hanem egy távoli irodában, pénzéhesen nyomogatják a képernyőt. Salamon Márton László vezércikkében egyenesen azzal vádolja Orbánt, hogy a miniszterelnöknek az, „aki nem dolgozik, ne is egyék világa” „semmivé teszi azt a civilizációs többletet, (…) amely révén ma már a társadalom, az állam nem hagyja éhen pusztulni a nyomorékot, nem űzi a várfalakon kívülre a vakot, a némát, a pestisest”.

Salamon készakarva nem hallja meg, amikor elhangzik, hogy szó sincs az elesettek cserbenhagyásáról, mindössze annyi hiányozna még egy igazságosabb társadalom fenntartásához, hogy aki dolgozni tudna – de nem teszi meg, mert hiányzik belőle ehhez az akarat, kényelmesebb neki segélyből élni –, az dolgozzon is, mert ezáltal nagyobb hasznára válik a társadalomnak és saját magának is. Kérdem én: civilizációs többlet, elvárás az, hogy a lustát is felkarolja a társadalom? De azok, akik Orbánból előszeretettel faragnak nácivezért, Viktor-gyűlölettől elvakulva, szerencsétlen tömegek munkatáborokba való tereléséről vizionálnak. Tulajdonképpen a sajtószabadság „élharcosai” már ellenbizonyítékai saját állításaiknak, s most sajnálom, hogy szélesebb tömegben is kénytelen voltam terjeszteni elszállt gondolataikat.

Szóval egységre szólított fel Orbán, és nem állt ki a néppárt mellett, legalábbis nyilvánosan nem. S mivel mindig az szabja meg a következő egy évre az irányt, amit Orbán a Tusványoson elmond, az elkövetkezendő időben mindenki törekedni fog az egységre, és sokat fogják az együttműködés kifejezést hangoztatni. Elméleti szinten egységben lesz az erdélyi magyarság, a gyakorlatban azonban a bukaresti részleg már most erősen kilóg belőle... Mindenféle szinten.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.