Bakó Zoltán
2015. július 03., 13:192015. július 03., 13:19
Valahogy úgy van az, hogy akkor vesszük észre, hol is élünk, amikor eltávolodunk szülőhelyünktől, amikor elkezd belülről rágni az a bizonyos haza-kéne-menni-már, amikor elkezd hiányozni a gyermekkori udvar árnyas eperfája, a folyópart meztelen talpakat sanyargató kavicsa, a valahova vezető út fojtogató pora, a sarki fűszeres kéremalássanja, egykori táncoldák petróleumszaga, őszi évkezdésekkor az iskolák terpentinillata, fekete táblán a kréta csikorgó, hátborzongatóan üveghangú csusszanása, kiskocsmák ablakából az esténkét utcáravetülő halványan derengő fény, a színházbajárás fojtogató nyakkendőjű emléke, a húsvétra vett új cipő szorítása, női fodrászatok dauervizének orrfacsaró áradata, s a szomszéd kutyák holdra-vonítása álmatlan éjszakákon.
Tulajdonképpen nem is tudjuk megfogalmazni, mi az, ami otthonivá tesz minket itthon, csak úgy mondogatjuk, hogy lokálisan patrióták vagyunk, spéci lokálpatrióták, mert néha olyan jól hangzik ez, meg aztán dagasztja is a honfiúi kebelt a csak-a-miénk tudata, amit valamilyen furcsa és megmagyarázhatatlan vehemenciával ki akarnak irtani belőlünk, és a megmagyarázhatatlanságoknak ez a csimborasszója már az elmebaj kapuit döngeti. Mert miért lenne baj az, hogy szeretem azt az árnyas sétányt, ahol gyermekkoromban spilhóznisan kentem magamra az eperfák lila illatát, miért lenne baj az, ha ragaszkodom az égbenyúló kockakövekhez, miért lenne baj, ha a visszaálmodom a hétfák susogó bizsergetését, kültelki bérházak udvarának vasárnap déli húslevesillatú halk zsongását, szombat esti lázat a munkásklubok dohányfüstös termeiben, ahol egymás lábán taposva csápoltunk a frissen becsempészett Petróleumlámpa dallamára, és miért lenne baj, ha szeretem azokat az embereket, akik velem együtt álltak kenyérsorban, tejsorban és hússorban és jó ég tudja még milyen sorokban, miért lenne baj, ha azt szeretem, amibe beleszülettem, ami együtt nőtt velem, ami lassacskán együtt öregedik meg velünk, s röppen tova, mint katolikus templomok tömjénillata a szentmise végén.
És miért lenne baj az, ha titokban elsiratom a bezárt mozitermeket, az elidegenedett egyetemi bentlakásokat, menzákat, ahol szép reményű és rettenetesen okosnak tűnő tanhallgatók készültek orvossá lenni, ha szorongató nosztalgiával gondolok kockás abroszú sörözőkre, tisztes késdobálókra és markáns arculatú becsületsüllyesztőkre, amelyeknek még a környékétől is hiába tiltottak máig érthetetlen szülői szigorral, tulipánokra, oroszlánokra, muskátlikra, vagonokra, hargitákra, ahol sarokasztaloknál váltottuk meg a világot estelente nemesebb célra érdemes bőszült kitartással, és vélt igazaink tántoríthatatlan hitével. S ha jobban belegondolunk, nem is az eperfákat, a kavicsos Maros-partot, és nem a kockaköveket, az áporodott kiskocsmákat, nem a brillantinillatú fodrászatokat, talán még csak nem is a hétfákat, a cementlapokat keressük olyan buzgó kitartással, az is lehet, hogy a vasárnap délutánok húslevesillata, a mindig mindenhol előttünk nyújtózó utak pora sem annyira fontos nekünk, mint amennyire tűnik, s lehet, hogy egykorvolt cirkuszi sátrak ponyvái alá sem bújnánk be olyan szívesen, mint amennyire azt elhinnék rólunk.
Tulajdonképpen egykori önmagunkat keressük az eperfákban, az utak porában, a kockakövekben, a nyárfák esti susogásában, oroszlánokban és muskátlikban, zsibbadásig állt sorokban és félretaposott húsvéti új cipőkben. És nem találjuk magunkat, nem vagyunk ott az eperfák lombjai között, nem vagyunk az utak porának szürke fuvallatában, nem vagyunk kiskocsmák asztalának sarkánál, mert nincsenek kiskocsmák, nem vagyunk ott a vén nyárfák árnyékának enyhében, mert nyárfák sincsenek már, és nincsenek elmulatott munkásklubok, és nincsenek már kócos kis ördögök a félretaposott ünneplő cipőkben, és nincsenek meg azok a kellékek, amelyek által meghatározhatnánk önmagunkat. És ez a legnagyobb bűn, amit ellenünk elkövethetnek – azt pusztítják el, ami által voltunk, ami meghatározta létünket, ami úgy tartozott egykori valónkhoz, mint rossz gazda által elcsapott kutyához a szőrébe ragadt bogáncs.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!