Bakó Zoltán

Bakó Zoltán

Kutyául játszadoznak az Alkotmánnyal

2012. január 12., 15:542012. január 12., 15:54

2012. április 25., 14:512012. április 25., 14:51

Még múlt év novemberében született egy törvény, amely a gazdátlan kutyák likvidálását tette (volna) lehetővé. Ezzel már akkor is baj volt, amikor napirendre került a megvitatása és elfogadása. Merthogy az ember több mint tízezer éves barátja, a kutya és annak sorsa már annyira hozzátartozik a mindennapi élethez, hogy szavazáskor nemvárt reakciókat váltott ki még a döntéshozó képviselők körében is. Amikor a jogszabályt megszavazták, 168 képviselő értett egyet a tervezetbe foglaltakkal, 111 ellene szavazott, négyen pedig tartózkodtak. Csak sejteni merem, hogy az a 111 kutyatulajdonos, a négy pedig még hezitált, hogy vásároljon-e kutyát magának, vagy maradjon csöndes magányába, ebtelenül. Egy szó mint száz, a tervezetet megszavazták. Lett ebből nagy grimbusz a kutyabarátok körében. Felhördültek az állatvédő egyesületek, a kutyamenhelyek működtetői és jobb érzésű, kutyaharapatlan állampolgárok. Annyira fel, hogy az elfogadott jogszabályt bekényszerítették az Alkotmánybíróság elé, hadd mondja ki az a végszót. És a taláros testület a minap kimondta. Nevezetesen azt, hogy a törvény – amellyel egyébként egy kormányhatározatot módosítottak – úgy rossz, ahogy van. Vagyis: vissza kell küldeni a parlamentbe, hogy változtassanak rajta. Mert sérti az Alaptörvénybe foglaltakat. Az óvást 70 szociáldemokrata és 54 liberális képviselő nyújtotta be. Na, akárhogy is számolom, ez összesen 124. Ami, ugye, 13-mal több, mint azok száma, akik az elfogadás ellen szavaztak. Ők tizenhárman időközben meggondolták magukat? Vagy – ugyancsak időközben – megszerették a kutyákat? Netán kaptak ajándékba egy kiskutyát? Arra már gondolni sem merek, hogy rájöttek, Alkotmányt sért a törvény. Azért nem merek erre gondolni, mert nekik ezt tudni kellett volna akkor is, amikor szavaztak. Avagy nem úgy szavaznak meg egy törvényt, hogy figyelemben tartják annak az alkotmányosságát is? Mert ha nem, akkor hét baj van. Akkor az eddig megszavazottakban sem lehet túl nagy bizodalmunk. Mert lehet, hogy csak azért nem éltek óvással valakik, mert nem érdekelt senkit, hogy összhangban van-e a megszavazásra kerülő jogszabály az Alaptörvénnyel.

Én mindenesetre azt javaslom, hogy az alsóházban osszanak ki ingyen és bérmentve annyi kinyomtatott Alkotmányt, 332 darabot, ahány képviselő van. Mert lehet, hogy egyesek közülük most fogják először látni, olvasni a szövegét. És legyen kötelező házi olvasmány a jövőben minden választott számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.