2012. október 27., 12:352012. október 27., 12:35
Igazságtalan lennék, ha most azt állítanám, hogy húsz évvel ezelőtt nem tartottam bátor szövegnek az RMDSZ nyilatkozatát a nemzeti kérdésről, amelyet a Küldöttek Országos Tanácsa és Parlamenti Csoportja szignált 1992 októberében.
Még az is lehet, hogy „politikusnak\" és „diplomatikusnak\" is tarthattam, és úgy véltem, nyomokban emlékeztet a 71 évvel korábban megjelent Kiáltó szó némely passzusára. Így is volt, csak emlékeztetett.
Ha ma összevetem a két szöveget, az utóbbin félreérthetetlenül ott van Kós Károly griffje, az építő férfi félreismerhetetlen keze nyoma, olyan férfié, aki képes volt ama világokat teremtő poétai maxima szerint élni, amit talán Csokonai fogalmazott meg először magyarul, s Bolyai tett végérvényesen erdélyi életelvé, amikor így írt, hogy a „Semmiből új világot teremtettem\", és fogadott erdélyiként Babitsot is megihlette.
Kós volt a legerősebb közülük, amire rátette a kezét, az felismerhető, egyértelmű jegyeket kapott, és talán ezért nem volt képes diplomatikus és politikailag korrekt szövegeket fogalmazni.
A kolozsvári nyilatkozat már a fekete március után született, de amikor még kevesen tudták, hogy tulajdonképpen merrefelé tart ez az ország. Éppen ezért avatatlan politikai etológus (egyáltalán létezik-e ilyen szakma?) számára is nyilvánvaló, hogy behódolás jegyei tarkítják mindenütt, van benne szűkölés, behódolás, pacsizás bőven.
És hihetetlen naivitásról árulkodik már a legelső bekezdésének első mondata, miszerint „Románia politikai életének egyik legsúlyosabb megoldásra váró politikai-társadalmi problémája a nemzeti kérdés.\"
Szó sem volt erről, Románia politikai életének legsúlyosabb problémája 1992 októberében ugyanaz volt, mint 2012 októberében: hogy kié lesz a hatalom? A nemzeti kérdés akkor is, ma is díszlet volt, kellék csupán, amit a hatalomért folyó harcban elővehetett az, akinek volt, amit elővennie.
A Nyilatkozat egyetlenegy célt fogalmaz meg, azt is alulfogalmazza: a belső önrendelkezés útjára kell állni, állítja, és ismét csak naivan úgy fogalmaz, hogy „az európai biztonság és stabilitás fontos tényezője.\"
Sokkal józanabb célokat fogalmazott meg 71 évvel korábban Kós, aki, ahogy azt említettük, nem egyszerű bizottság volt: „(Romániának) Nem szabad elfelejtenie, hogy mi nem az egységes magyarságból elszakasztott egyszerű lélekszám vagyunk, de külön históriai egység ezer esztendő óta, saját, külön erdélyi öntudattal, önálló kultúrával, önérzettel. Tudtunk számolni minden helyzettel, tudtunk kormányozni és tudtunk nehéz vereségek után talpra állani.\"
Az elit nevében írhatott Kós 1921-ben, és karakteres betűi nyomán kivehető: ha az elit vállalja a reá szabott feladatokat, ma nem itt tartanánk, mert az inkább lojális mint rebellis magyarságot szívesebben vállalta volna Románia, és vállalja ma is, csak azt őszintén eléje kellene tárni.
2012 októberében viszont Bibó olvasására biztatom a romániai magyar vélt politikai elitet (bocsássanak meg, ha nem sorolom fel a három, hivatalosan is bejegyzett politikai pártot, tanácsokat, szervezeteteket, meguntam). Azt írta a jó öreg, hogy ha a társadalom tagjainak a követésre való készsége nem áll ott a vélt elit öntudata mögött, az elitminősültség az idők sodrában megerősödhet ugyan, de a társadalom életében nem jelent valóságos irányító szerepet.
Willmann Walter
(Megjelent az Erdélyi Napló október 25-i számában.)
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!