P. Buzogány Árpád
2014. március 21., 13:152014. március 21., 13:15
A tavaszi szél nem árasztott vizet, ám szépen lengette a zászlókat idén. Azokat a zászlókat, amelyeket egy évben egyszer merünk elővenni és kitenni a szélbe.
A tavaszi szél nem árasztott vizet, ám szépen lengette a zászlókat idén. Azokat a zászlókat, amelyeket egy évben egyszer merünk elővenni és kitenni a szélbe. Nem azért, mintha sajnálnánk, hanem másért. Mert elegünk van a március tizenötödikei helikopterzúgásból és abból is, hogy a rendőrautók minden reggel végigjárják a községeket, esetleg mondva csinált, nevetséges ürüggyel beállítanak valamelyik intézménybe, ha máshová nem, hát az iskolákba, hogy nézelődjenek, szaglásszanak. Hogy mit? Hát azt, hogy eléggé lojális állampolgárok vagyunk-e. Mert a magyarban, úgy látszik, mégse bíznak, bármennyire törvénytisztelő is, mert a magyarnak kétszer kell jobbnak lenni, mint másnak ahhoz, hogy legalább egyszer elismerjék.
Talán már az iskolás gyermekeknek is elmondják, nagyon helyesen, hogy a háromszínű zászlót 1848 után kezdték általánosan használni az egykori Magyarország területén. A piros, fehér, zöld színek egymás mellett akkor is jelképek voltak, amikor már tiltották más hatalmak. A nyolcvanas években, egyik zsögödi fesztivált megelőző felvonuláskor a megyeszékhelyi tapstéren a Hargita együttes táncosai, amikor tematikus műsorukat (katonabúcsúztató) bemutatták, azonnal izgalomba jöttek a helyi elvtársak, mert a lányok zölddel szőtt ruhája a fehér inggel és a legényeknek vitt piros szegfűvel akár elvtársi fejeket hullathatott volna.
Nekem is van háromszínű jelképem, amit ugyan nem lobogtatok, ám gondolok meg nem kopó színükre. Amikor a testvérem a szomszédos országban járva először hazaérkezett, Kis Jóska szomszédunk arra kérte, hozna neki háromszínű szalagot, „éppeg csak egy kicsit”… Akkoriban a határ innenső oldalán még hiánycikk volt. Talán ez volt az első kérés az anyaország felé. Kaptam én is, ünnepi alkalomkor egy kis háromszínű szalagot, ami ma is megvan, a másodikat pedig a moldvai Külsőrekecsinben, a csángó falvakban magyart tanító pedagógusok közt ismerősökkel találkozva.
Az idei ünnepen is meglobogtatta a szél a mi lobogónkat. Ám ahogy végignéztem az utcánkon, úgy tűnt, egyre kisebb lesz a mi zászlónk. Hogyan történhetett meg, töprengtem, miközben számba vettem, hogy a Vas család házán, lennebb az Ácsék kapujánál, Simóék házfalán, Hurubásék nyitott ablakában, illetve Fazakaséknál, Kolozsváriéknál, Katonáéknál mekkora zászlókat csattogtat a szél.
A mi zászlónkat édesanyám vásárolta a kilencvenes évek elején az anyaországban. Csodálkoztak is, hogy én zászlót vettem, mesélte el, amint szóba hoztam a zászlónk eltörpülését. Akkoriban az ünnepire megsepert utcák hangulatát gyakori helikopterzúgások rontották meg, igyekeztünk mégis korán kitűzni, hogy más se féljen követni bennünket.
Talán sosem lesz akkora zászlónk, mint a negyvennyolcas oklándi meg homoródkarácsonyfalvi, sem oly díszes. Nem gondolom, hogy a zászló nagysága, mérete egyenes arányban lenne az érzülettel, mégis elővettem nagyanyám varrógépének fiókjából a szabócentist. 77 centi hosszú és 55 széles, mértem le, aztán előkerestem az egyik legszebb ajándékot, amit pedagógus család kaphat. Kifakult, megkopott zászló, a jó emlékű, szelíd Gothárd Lina néni őrizgette titokban. Megfoltosodott, a zöldje ki is szakadt. Lina néni menye adta nekünk anyósa halála után, hogy mi őrizzük. Annak emlékére, hogy a kilencvenes években nekem mondta el, mit is dugdosott, rejtegetett. Ezt is megmértem, hossza 85, máshol 87 centi, a szélessége 58–59.
Ideje lenne illően nagyobb zászlóra szert tenni, a mienk kezdett kicsi lenni.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!