Lőrincz György
2014. január 21., 14:312014. január 21., 14:31
A témát, amelyről mindannyiunk okulására írni akarok, nagyon sok oldalról meg lehetne közelíteni. Könyvet is lehetne írni róla, bár az is igaz, hogy mindazt, amit írni lehetne, Dürrenmadt híres drámájában, a Fizikusokban Hirosima, vagyis az atombomba kapcsán megírta. Viszont cikkem könnyebb értelmezéseként mégis szeretném idézni a híres magyarországi szívsebészt, dr. Papp Lajost, akit már többször is idéztem, s aki egy alkalommal az ateisták kapcsán azt nyilatkozta, hogy nem látott soha egyetlen ateistát sem meghalni. Vagyis hogy halála előtt vagy a halál közelében mindenki Istent, tegyem hozzá, az elveszett, elhagyott vagy a meg sem talált Istent keresi. Ami ugye egyesek szerint nincs is. Mások szerint, ha van is, elég csak a halál előtt foglalkozni vele. Egy szó, mint száz, a halál előtt felértékelődik nemcsak az erkölcsi tisztaság kérdése, hanem az Isten is életünkben.
Nos, amiről én írni akarok, az az, hogy december 23-án 95 éves korában elhunyt Kalasnyikov, az AK-47-es híres gépfegyver, a róla elnevezett Kalasnyikov feltalálója. És eddig nincs is semmi érdekes. Kalasnyikov is meghalt, ahogy meghalunk mindannyian, ha eljön a pillanat. Viszont Kalasnyikovot élete során számtalanszor megkérdezték arról, hogy nincs-e lelkiismeret-furdalása, amiért a világ leggyakrabban használt és legpusztítóbb kézifegyverét elkészítette, s amelyből – egyes vélemények szerint – több száz millió van a világon. Amire ő pár éve egy német lapnak adott nyilatkozatában azt válaszolta, hogy nincs. A lap fényképet is közöl a mosolygó, kezében Kalasnyikovot tartó Kalasnyikovról. Ezen végeredményben nem is lehet csodálkozni. Kalasnyikov is a szovjet társadalom szülöttje és neveltje volt, s mint ő maga bevallotta: ateista volt egész életében. Templomba nem járt, nem volt megkeresztelve, először 91 éves korában lépett be egy templomba. Azonban utólag kiderült, hogy hetekkel a halála előtt levelet írt Kirill orosz pátriárkának. A levélben beszámolt arról, hogy óriási lelkifurdalása van. Idézem: „Kibírhatatlan lelkifurdalás gyötör. Egy megválaszolatlan kérdéssel birkózom: ha az én fegyverem vette el az emberek életét, lehetséges, hogy én, egy keresztény és egy ortodox hívő bűnös vagyok a halálukban?” – tette fel a kérdést, majd hozzáfűzte, hogy az idő múlásával egyre erősebb benne ez a gondolat.
A pátriárka megnyugtató válassza esetünkben nem érdekes.
Viszont nemcsak lelkiismeret-furdalásáról számolt be Kalasnyikov. Beszámolt arról is, amiről már írtam, hogy életében először 91 esztendősen lépett be egy templomba, majd arról is, hogy megkeresztelkedett.
És itt talán be is lehetne fejezni. Viszont Kalasnyikov a saját levélpapírjára gépelt levelet „isten szolgája, a feltaláló Mihail Kalasnyikov” megnevezéssel illette, illetve írta alá. Bár igaz az is, hogy lánya szerint egy pap is segített a levél megírásában.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!