P. Buzogány Árpád
2012. december 27., 13:582012. december 27., 13:58
Ó, már gyermekkoromtól azt hallottam, hogy milyen rettenetes mértékben fejlődik... Minden, ami körülöttem van: a technika, a tudomány. Meg amúgy általában minden, minek azt részletezni például egy pártbeszámolóban?
Attól még a fehér-fekete televíziónkat szüleimnek mindegyre Etédre vagy Keresztúrra kellett vinniük, vitetniük javíttatni, aztán amikor már nagyobbacska lettem, volt, hogy kényszerűségből rám maradt a dolog. A hazai gyártmányú személygépkocsiba azért nem „bújt bele” mindegyre a tulaj, mert a hetvenes évek elején nem sokan értettek a javításához – aztán már megszokott látvány lett az is: útszélen, udvaron, városban a tömbházak előtt-mögött. Arra is emlékszem, hogy a gázolaj nagyon alacsony ára (ajaj, hol vannak azok az idők?) miatt szüleim petróleumos kályhát vásároltak, na az aztán egyáltalán nem vált be, nem lehetett kifűteni egy szobát vele, hiába olvastatták velünk az iskolában, a XIII. pártkongresszus anyagából, abból a jól ismert fakó piros füzetkéből, hogy az ország termelésének 5 százaléka világszínvonalú kell legyen, 1–2 százalék pedig a külföldi termékeket is felül kell múlja…
Egyszóval annyit ámítottak, hazudoztak nekünk – mind jobb lesz az élet, amit ugye, ha nem is türelmesen, de azóta is várunk –, hogy nem dőlünk be egykönnyen akármilyen újsághírnek, kósza híresztelésnek, pletykaszintű „információnak”. Most, év végén (akár azt is mondhatnánk: az összegezések, számvetések szokott időszakában) vajon érdemes-e azon elmélkedni, hogy fejlődött-e a világ? Úgy nagy általánosságban, hogy ne bontsuk le a kérdést külön a tudományra, technikára, netán atomfizikára, génsebészetre stb. Amint Vörösmarty is megkérdezte: Ment-e a könyvek által a világ elébb?
Mert, most már nyilvánvaló módon, világvége sem lett, pedig a december 21-re előrejelzett eseménynek akkora pora volt, hogy csak na! Tudományosan magyarázták a maja naptár olvasatát, a napkitöréssel atomfizikailag fenyegettek, a csillagászok az égitestek állásából vontak le következtetéseket… Aztán pár nappal december 21-e előtt – fehéren a fekete – már ki merték mondani: nem lesz világvége. Ó, talán sokan megkönnyebbültek, ám komolyra fordítva a szót: hogyan higgyünk a tudományosnak mondott előrejelzéseknek például a világ végét illetően, ha egyetlen napra előre nem találják el az időjárás előrejelzését? Pedig megmondta ismerősöm, a farkaslaki Fancsali (Elek) András: ha télben nagy meleget és nyárban havat nem mondanak, nehéz elrontani!
Visszatérve az eredeti kérdésre, nyilvánvalóan tudjuk, hogy fejlődés van. Hallok is néha meglepő dolgokat. Nemrég egy magyar tudós arról is beszélt, hogy a korszerű technikai megoldások miatt a titkos katonai felderítőket lefényképezni sem lehet, mert olyan elektromágneses teret képeznek körülöttük, hogy ha a fénysugarakat elhajlítani nem is képesek, de éles képként nem látjuk, nem rögzíthetjük. És a légellenállást leküzdve könnyen mozognak erre-arra, ezért hisszük, hogy ufókat látunk… Meg köztudottan a teflont (polimerizált tetrafluor-etilén, ebből rövidítették márkanévvé), ezt a vékony és fémre felvihető ellenálló műanyagréteget is régóta kikísérletezték, mármint az űrkutatás számára, mert mielőtt a serpenyőinkre is jutott volna, azelőtt csupán az űrrakéták külső felületén használták.
Ha csupán a felsorolt példák alapján vonunk le következtetéseket, akkor eléggé szomorú az eredmény: a fejlődés, fejlesztés legtöbb eredményét eltitkolják, ahelyett, hogy közkinccsé tennék, vagy valami nagy csellel (pl. levédik) eltiltanak tőle, akárcsak a vízmeghajtású, mini atomreaktoros járművek használatától. Szomorúbb, hogy egy része mintha ellenünk lenne, gondoljunk csak a mostanában sokat látott, különös mértani mintájú felhőkre, vagyis az időjárás befolyásolására.
Én azt mondom, olyan fejlődés nem kell nekem, nekünk, amiből kizárnak, mert nem tartozunk bizonyos fajokhoz, népekhez, esetleg éppen ellenünk használják. (Mégsem vesszük elő a nagyapánk fejszéjét, villáját, hogy rendet tegyünk végre magunk körül, mert az ártónak, a bűnözőnek a gyakorlatban több joga van, mint az áldozatnak, na persze ehhez nem kevés pénz és jó ügyvéd is kell.) Ebből a fajta „fejlődésből” annyit látunk, hogy nyájjá tesznek, parancsszóra küldenek vásárolni akciókkor, szavazni kampány végén, egyszóval olcsó táppal eltartható, megfélemlített és engedelmessé tett tömegre van szükség, nem önálló és teremtő emberekre. Azokat külön nevelik ki… Valami olyan a helyzet, amilyet Szentegyháza és Kápolnásfalu között láttam a tavasszal: a traktor mögé régi fajta, ló vagy tehén után való ekét kötöttek, aminek szarvát a gazda fogta, úgy szántottak.
Persze lehet úgy is magyarázni a dolgot, hogy az ekét még nem, de a lovat, tehenet már traktorra tudtuk cserélni!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!