Szentgyörgyi László
2014. augusztus 01., 16:002014. augusztus 01., 16:00
Az RMDSZ-en kívül is van élet – hangoztatták annak idején azok, akik állításuk igazolásaként a későbbiekben megalapították előbb a Magyar Polgári Pártot, majd az Erdélyi Magyar Néppártot. Arra azonban nem számítottak, hogy ennyire viszontagságosnak, zaklatottnak bizonyul az, ami korábban simának tűnt.
A Magyar Polgári Párt 2008-ban történt bejegyzésével jogilag megteremtődött az erdélyi magyar politikai többpártrendszer. Az MPP felemás eredményeket ért el az azévi helyhatósági választásokon – igaz, Székelyföldön a voksok mintegy egyharmadát megszerezte –, de egy alig három hónapos párt részéről ez is reményekre jogosító kezdés volt.
A folytatás azonban nem felelt meg a várakozásoknak. Mint ismeretes, a 2009-es EP-választások kampányában végérvényesen megromlott a Tőkés László és Szász Jenő MPP-elnök közötti viszony. Kettejük máig feloldhatatlan konfliktusa vezetett az Erdélyi Magyar Néppárt 2012-es megalakulásához. Az egyazon szavazói kört megcélzó két párt sok esetben sportszerűtlen versengése zavart, elbizonytalanodást okozott, aminek következményeként a választásokon együtt alig kaptak annyi voksot, amennyit 2008-ban az MPP egymaga. A nyilvánvaló kudarcot mindkét oldal igyekezett kozmetikázni, legalább félsikerként eladni.
A helyhatósági választások után ugyan tettek némi vérszegény kísérletet a két alakulat közötti viszony normalizálására, de a Néppárt által felvetett pártfúziót a polgáriak csuklóból elutasították. Ehelyett az MPP együttműködési paktumot kötött az RMDSZ-szel, már-már a „szövetségi” platformok szintjére bontva vissza az egykori szépreményű pártot.
Tusványoson végre sikerült egy asztalhoz ültetni az MPP és az EMNP jelenlegi elnökeit. A beszélgetésen ugyan érzékelhető volt a feszültség, nem közeledtek túlságosan egymáshoz az álláspontok, de ennyi is elegendő lehet a folytatáshoz. Amelynek a két párt egyesítéséhez kell vezetnie, ezt várják el megmaradt szimpatizánsaik. Nagyot lendítene a folyamaton, ha sikerülne együttműködésre bírni Tőkés Lászlót és Szász Jenőt, akik mégiscsak az erdélyi magyar nemzeti oldal emblematikus figurái.
Tusványoson Toró T. Tibor bizonyult a nyitottabbnak, kimondta, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt, hogy mai fejjel már nem tartja a legbölcsebb döntésnek a Néppárt létrehozását. És ami a legfontosabb: kész elismerni a tévedéseket, felülvizsgálni a döntéseket.
Ezek után egyértelmű, hogy az MPP térfelén pattog a labda. Biró Zsoltnak előbb-utóbb be kell látnia, hogy büntetlenül nem rendelheti teljesen alá pártját az RMDSZ-nek. Arról sem szabad megfeledkeznie, hogy sokan az RMDSZ zsarolását látják a polgáriak hirtelen támadt együttműködési hajlandósága mögött, hisz köztudott, Damoklész-kardként lebeg felettük annak veszélye, hogy eredménytelenség és inaktivitás okán töröljék a pártok hivatalos nyilvántartásából.
Mindenesetre az idő sürget, a 2016-os helyhatósági választások időpontja rohamosan közeleg, ha addig nem sikerül tisztázniuk a tisztázandókat, könnyen meglehet, hogy mindkét alakulat a süllyesztőben végzi.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!