Tamás Attila
2015. június 09., 14:252015. június 09., 14:25
2015. június 09., 14:262015. június 09., 14:26
Sokakban felháborodást váltott ki a sajtóban nemrégiben megjelent hír, miszerint a természetvédelmi terület kezelési terve alapján a Libán–Zetelaka Magán Erdőgondnokság eltávolíttatná a kopjafákat a Madarasi Hargita csúcsáról. Bár még nem tudni a részleteket, sokan máris hőzöngve fogadták a tervet, tiltakozásuknak adva hangot, hogy márpedig ha rajtuk múlik, akkor senki nem teheti rá a kezét a magyar önazonosságot, összetartozást jelképező, a székelyek Szent Hegyének jellegzetességeiként számon tartott kopjafákra, amiket anyaországi és erdélyi magyarok állítottak a hegycsúcs „meghódítása” alkalmával. Az Erdélyi Magyar Néppárt Hargita megyei szervezete ugyanakkor közleményben jelezte: tiltakoznak a kopjafák eltávolítása ellen. Az erdőgondnokság indoklása egyszerű: a természetvédelmi terület megőrzési intézkedésében nincs helyük ezeknek.
A hétvégén a Madarasi Hargita csúcsán jártam, ahol az elmúlt évek során mondhatni hullámban felállított kopjafákat szemügyre véve megerősödtem azon meggyőződésemben, miszerint az emlékül állított tárgyak némelyikének semmi keresnivalója nem lenne a hegyen. Vannak ott nemzeti színű szalaggal átkötött keresztet formázó ágak, márvány emlékplakettek, nem mindennapi formákat megidéző faragványok, különböző formájú és méretű turulmadarak. Egyszerű, legyalult lécet is láttam, amit csak úgy leszúrtak a földbe, és kövekkel támasztottak ki. De volt, aki úgy gondolta, hogy egy fadarabra rákötözi az ifjúsági szervezete nevével fémjelzett pólóját, ezzel „állítva emléket” annak, hogy fent járt a csúcson. De olyan szintű igénytelenséggel is találkoztam, hogy a tavaly felállított Turul-emlékművet művirágokból készült koszorúval „díszítették” a megemlékezők.
Szerintem ennek a „fejetlenségnek” szabna gátat a tervezett intézkedés, ami megakadályozná a továbbiakban, hogy bárki nemes indíttatásból születő, de igénytelenül kivitelezett emléket állíthasson a Hargita-hegység legmagasabb pontján. A hegycsúcsnak tényleg jobban kellene hasonlítania egy természetvédelmi területhez, mintsem egy temetőhöz.
A kopjafaállítási hullám előtt gyakorlatban levő módszert látom célravezetőnek, amit most is alkalmaznak egyesek: kövekből rakják ki településük nevét, így jelezve, hogy „meghódították” a csúcsot. Ez is emlék, ami ráadásul nem is marad ott örökké. De nem is szükséges, mert a kopjafa is előbb-utóbb elkorhad, kidől, eltűnik.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!