Rédai Attila
2014. január 10., 14:492014. január 10., 14:49
2014. január 14., 14:182014. január 14., 14:18
Olyan országban élünk, ahol gyakorlatilag észrevétlen marad, hogy a napokon belül életbe lépő új Büntető Törvénykönyvből hiányzik már a prostitúció bűncselekménye, amelyet ezáltal gyakorlatilag szabálysértéssé minősítenek le. Egyenértékűvé az utcán szemeteléssel, a piros lámpánál való átkeléssel. Emellett viszont a törvénykezés áttekinthetetlen, átláthatatlan boszorkánykonyhájában azon mesterkednek, hogy a becsületsértés és a rágalmazás ismét bűncselekménnyé váljon.
Mit mond ez ennek az országnak a társadalmáról, amelyben élünk? Mit jelent az, hogy testedet árulni idegeneknek nem bűn immár, viszont a kimondott, leírt szóért ismét kattanhat a bilincs, jöhet a feljelentés, a rendőrségi, ügyészségi eljárás? Miért fáj jobban a szó, mint a tett? S miért kell az állam újra hatalmi eszközöket bevessen a vélemények ellen, miközben törvényesít egy, a való világban már évek óta jelen levő bűnös gyakorlatot?
Ha eddig csak érzékletességében lett volna jelen az erkölcsi válság, amiről oly rég szó van, akkor ennek vége: íme, kivetül immár a jogrendszerre is. Azt is mondhatnánk sarkítva, hogy szabad a testnek az élvezet, ha befogod a szád.
Ez az a felállás, ami a mindennapi élet oly sok szegmensében tetten érhető. De véleményünk része énünknek, egyéniségünknek. Mindannyian arra vágyunk, hogy a többiek elfogadjanak, miközben titkon azon mesterkedünk, hogy mi járjunk a legjobban, persze a többiek kárára, hisz ezt másképp nem lehet. Ebben a képmutatásban pengeélen táncolunk az önérdek hajszolása és a társadalmi elfogadás között, s nagyon kevés elég ahhoz, hogy az egyensúly kibillenjen. Például elég, ha valaki más elmondja rólunk véleményét.
Mert a vélemény fáj, szúr, sért. De joggal háborodunk-e fel, ha valaki nyilvánosságra hozza rólunk lesújtó véleményét? Vagy ezután mindenki tartsa meg magának?
A polgármester, mint tudjuk, nem tartotta meg magának, amit a komájáról, a megyei elnökről gondolt. Érzékelve az egyre inkább súlyosodó erkölcsi válságot, amelybe a székelyföldi társadalom is egyre mélyebbre süllyed, úgy gondolta: nem helyes dolog az, hogy ha valakire már nemcsak a gyanú árnyéka vetül abban a vonatkozásban, hogy becsületesen, szabályosan tette-e a dolgát a közösség választott képviselőjeként. Ilyenkor szednie kellene a cókmókját, s arrébb kellene állnia.
Rosszul tesszük, ha úgy gondoljuk, hogy ez egy Ráduly és Borboly közötti politikai vita. Ez itt egy, a társadalom értékeiről szóló vita. A Borboly Csabával kapcsolatos hatósági eljárás tétje ma már az, hogy perében születik-e elmarasztaló ítélet vagy sem. Ezen áll vagy bukik annak megítélése, hogy azok a tettek, amelyeket elkövetett, helyesek voltak-e. Visszaélt-e a társadalom bizalmával, még ha jóindulattal is? S a kulcskérdés: követett-e el törvénytelenséget? Hisz az, akit a társadalom megbíz azzal, hogy sorsát irányítsa, nem cselekedhet a törvénnyel szemben. Másképp hogyan várja el, hogy a társadalom betartsa a törvényeket?
De ez ma már nem ilyen egyértelmű. Mikor Romániában egy volt miniszterelnök börtönbe vonulásával kapcsolatban a jelenlegi miniszterelnök úgy nyilatkozik, hogy igazságtalanság történt, a társadalom számára ez azt üzeni, hogy az a helyes ma, amit a miniszterelnök gondol, s nem az, amiről az igazságszolgáltatás dönt. Innen már csak egyetlen logikai lépés az, hogy a törvényeket, amelyek a társadalom alapvető működését szabályozzák, nem kell betartani, mert úgysem ez a mérvadója annak, hogy mi helyes és mi nem.
Hargita Megye Tanácsának elnöke azt mondja, lelkiismerete tiszta. Válaszában érezhetően ellene szóló személyes támadásként érzékeli, amit a csíkszeredai polgármester az erkölcsösségről mondott. Én azt mondom: a törvények egyszerű betartásánál is jóval többre van szükség ahhoz, hogy visszaálljon az a társadalmi értékrend, ami azért szükséges, hogy végre elkezdjen abban a mederben folyni itt mindannyiunk élete, hogy oda lehessen már figyelni az igazán fontos dolgokra. De egy biztos: a testi élvezetek kielégítése a szánk befogása mellett nem az az út, amelyen haladnunk kellene.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!