Dénes László
2012. június 26., 13:272012. június 26., 13:27
Péntek délben a székelyudvarhelyi városháza dísztermében megtartják a június 10-én megválasztott önkormányzati képviselő-testület alakuló ülését. Igazolják a három magyar párt listáján bejutottak mandátumát, a 19 képviselő, valamint a megválasztott polgármester leteszik a hivatali esküt, és egyúttal az előbbiek megválasztják maguk közül a helyettesét is. A törvény értelmében bárki számára nyilvános ülésen egy RMDSZ-es többségű tanács alakul majd meg, tükrözve a választói akaratot, s vélhetően a tulipánosok adják majd az alpolgármestert is. Tizenegy képviselőjével a szövetségnek kényelmes, bár nem kétharmados szavazattöbbsége lesz a következő négy évben a helyi tanácsban, hacsak menet közben nem történnek színeváltozások.
A választások után a versenyben lévő főbb politikai alakulatok különbözőképpen értékeltek. Az RMDSZ a számára is meglepő győzelem láttán jubilált és fölényesen hallgatott, olyan egységre szólítva a versenytársakat, amelynek ő maga diktálná a hogyanját és mikéntjét. Az MPP – amely a legtöbbet veszített az előző évekhez képest – a jobboldal megosztottságát hibáztatta a kudarcért, ugyanakkor az udvarhelyi polgárok „eltulipánosodását” is kárhoztatta. Az EMNP a maga során többre számított, pedig a nulláról indult, de meg van győződve, hogy a ráadott voksok nem az MPP-től elpártolóktól származtak, hanem az eddig passzív polgároktól. A néppártiak szerint az MPP agresszív, negatív felhangoktól, sőt alattomos húzásoktól sem mentes kampánya protest-voksokat generált, amelyek az RMDSZ-nél kötöttek ki. Magyarán, szerintük a nép inkább Bunta Leventének adott újabb esélyt, semmint a már „eleget bizonyított” Szász Jenőnek. Előbbi mondhatni ügyesen használta ki a hatalmi helyzetben rendelkezésére álló eszközöket – pénzt, paripát, fegyvert –, megfejelve a pártközpontból leküldött tulipános szlogennel: ott folytatjuk, ahol abbahagytuk. (Erre mondta a kisnyugdíjas Gyuri bácsi: pont ettől őrizzen meg az Isten!) A jelek szerint az udvarhelyi polgárok a kontinuitásra, a „csöndes építkezésre”, a stabilitásra voksoltak – s ezzel együtt a változás és megújulás ellen.
Nem árt azonban felidézni: csak a jogosultak fele ment el szavazni, s azok közül is csak minden második adta voksát az RMDSZ-re. Ráadásul azt nem is lehet tudni, hogy ezek között hány olyan adófizető polgár van, aki hozzá is járul a polgármester, a képviselők, a hivatalnokok és közalkalmazottak fizetéséhez. A politikusnak és hivatalnoknak minden percben arra kell gondolnia, hogy ő azokért van, akik rá szavaznak vagy nem szavaznak rá vagy egyáltalán nem is szavaznak. Tehát mindenkiért.
Ezen felül pedig Szabó Dezsőre hivatkozni mindig időszerű: „Minden magyar felelős minden magyarért.”
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!