Pinti Attila
2015. június 08., 14:472015. június 08., 14:47
Az Eurostadt uniós statisztikai hivatal európai életminőséget boncolgató felmérése szerint Románia a kontinens átlagát meghaladóan elégedett.
Az anyagi körülményeket, foglalkozást és munkahelyet, egészségi állapotot, oktatást, emberközi kapcsolatokat, gazdasági és fizikai biztonságot, emberi jogokat, természeti környezetet elemző felmérés szerint – tízes skálán – 7,2 pontos átlaggal egy tizeddel múlja felül az ország az európai középértéket. Megelőz számos olyan nyugat- és észak-európai államot, ahol nem kétszáz eurós minimálbér mellett kell 1,3 eurót fizetni egy liter üzemanyagra, s ahol két nagybevásárlással nem feleződik meg a havi családi költségvetés. Fura. Főleg most, amikor ebben a fene nagy elégedettséggel átitatott közhangulatban elrajtolt az újabb külföldre távozási hullám.
Mert gyakoribbak az itteni optimizmusból valami „borúlátóbb” országba dolgozni készülők búcsúbulijai, mint a szombatokat hosszas dudálással felverő esküvőké és születések utáni „tejfakasztó” ünnepléseké. Valami baj lehet az emberekkel, hogy képtelenek helyben megmaradni, és a köztudottan mindig az igazságot tükröző statisztikai adatokra fittyet hányva inkább beállnak a pesszimista nemzetek munkásait gyarapító sorba. Próbálom megmagyarázni magamnak, hogyan is bírják az Ausztriában, Németországban, Hollandiában vagy Angliában „vergődő”, ellátás, étkezés, szórakozás után havi nettó 500–1000 eurót félretévő ismerőseim azt a szomorúságot, amivel nap mint nap meg kell küzdeniük. Aztán visszatérésükkor rádöbbenek, mekkora boldogság számukra itthon lenni, gondtalanul élni fél év alatt összeszedett annyi pénzükből, amennyit itt jó esetben is másfél-két év alatt keresnének meg.
Felmerül bennem, hogy az Eurostadt-felmérés szép számait javarészt azok megkérdezésével hozták össze, akik idegen földről hazatérve valóban meg lehetnek elégedve életükkel. Tévedés ne essék, egy pillanatra sem irigyelem őket, sőt közvetlenül tudom, mennyi áldozattal jár az, hogy itthoni anyagi és általános biztonságukat máshol megteremtsék. Azonban annak is tudatában vagyok, hogy ez a széles körben ismertetett felmérés mennyire nem a valóságot tükrözi. Európai átlag fölötti anyagi körülmények, egészségi állapot, oktatás, biztonság, emberi jogok? Nevetséges.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!