Szőcs Lóránt
2013. május 23., 16:102013. május 23., 16:10
Három napig Kolozsváron volt Mario Vargas Llosa Nobel-díjas perui író. Vasárnap az Ezeregyéjszaka meséi című drámájának bemutatóján vett részt a Kolozsvári Román Állami Színházban, hétfőn a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) díszdoktorrá avatták, hétfőn pedig az említett egyetem irodalom tanszékén Gabriel Liiceanu román író társaságában tartott író-olvasó találkozót. Díszdoktori kitüntetése átvételekor a 77 éves író kijelentette, hogy fikció nélkül nem lehet élni. Szerinte az ősközösségben is a mesélők voltak azok, akik a fejlődésre ösztönözték az akkori kisközösségeket. Ők vezették ki a barlangból ezeket az ősközösségeket. Megjegyezte, hogy az emberi evolúció és a történetmesélés együtt fejlődött, így alakulhatott ki napjainkban a szabad, önálló, a hatalom által nehezen átverhető, előítéletektől mentes egyén. Aki ilyen tudással, nyitottsággal, szabad képzelőerővel rendelkezik, országhatároktól függetlenül tiszteli, és elfogadja társait: „A fikció része kell hogy legyen minden nyitott társadalomnak, hiszen az irodalommal céltudatos, a jobb életért cselekvő állampolgárok nevelhetők” – idézi a Nobel-díjas írót a tegnapi Krónika. A diktatúrák általában elnyomják az alkotókat, a szabadabb társadalomban élő írók viszont bizonyos szinten öncenzúrát kell hogy folytassanak, vagyis a fikciót nem szabad a tömegek manipulálására felhasználni – vélte a perui író.
Olvastam valahol, hogy egy érett társadalomban a tízparancsolaton kívül nem lenne szükség más törvényekre, jogszabályokra. Feltételezhető, hogy ez a vélekedés megállja a helyét, hiszen a józan ész és a hittel fűtött lelkiismeret segítségével minden más felmerülő viszályt meg lehetne oldani. Az ilyen társadalom jobban megbecsülné az írókat is, és akkor talán az elvontnak tűnő fikció vagy a távolinak sejlő utópia is könnyebben valósággá válhatna. Addig is támogatnunk kell az írókat, az alkotókat, akik szerintem sokszor helyettünk is gondolkoznak. Többnyire ugyanis a szabad szellem hajtja őket, és nem a pénzszerzési vágy. Jellemző, hogy a hiteles alkotókat a hírnév, a dicsőség sem kápráztatja el, hanem képesek megőrizni alázatukat. Mario Vargas Llosa például a díszdoktori kitüntetését az „írói mesterségnek” ajánlotta, az ajándék virágcsokrot pedig a feleségének adta...
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
szóljon hozzá!