Bálint Zsombor

Bálint Zsombor

Állampolgárság, mint panaceum

2010. május 28., 20:542010. május 28., 20:54

2010. május 29., 12:362010. május 29., 12:36

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

Nem tartozom azok közé, akik a határokon túl élő magyarok állampolgársági törvényének megszavazását rosszul időzítettnek tartják, bár megértem a szlovákiai magyar politikusok álláspontját, amely szerint ezzel a közelgő választásokon jelentős adu került vele a nacionalista pártok kezébe. Nem tartom annak, mert ilyen tekintetben nincs jó időpont, és rossz időpont. Az utódállamok nacionalista erői számára mindig is szálka lesz a szemében a területükön élő magyar kisebbség, hát még ha az anyaország állampolgársága is kiterjed rájuk. Igaz, hogy a választási lázban égő Szlovákia azonnal durva és minden európai szemlélettel szemben álló válaszlépésre szánta el magát, de nem szabad elfelejteni, hogy Mikszáth annyira szeretett „tót atyafiai” nem most választották kormányzó erővé a szélsőséges Smer pártot, azaz a magyar törvény elleni fellépés nem a leendő, hanem a korábbi választások következménye.

Ilyen tekintetben Romániában igencsak szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert noha a nacionalizmus továbbra is tetten érhető, lényegesen gyengébb alapokon áll, mint a Felvidéken, pillanatnyilag valószínűtlen bármiféle válaszlépés Bukarest részéről. De ha mégis megváltozna a küszöbön álló szociális és gazdasági elégedetlenségi hullám miatt a politikai széljárás, a nemzetközi viszonyok sajátossága nevetségessé tenne minden olyan kezdeményezést, amely a magyar állampolgárság felvételét akadályozni próbálná az erdélyi, székelyföldi magyarság részéről.
Azzal a kockázattal azonban, hogy darázsfészekbe nyúlok vele, nem fogok beállni az ajnározók kórusába. Tény, hogy a külhoni magyarok állampolgársága rég óhajtott intézkedés a nemzettesten kívül rekedtek számára. Tény, hogy a szerencsétlen december 5-ei népszavazás alaposan felkavarta a kedélyeket a határokon túl, s emiatt talán még nagyobb volt a várakozás erre a lépésre. Mint azonban alulírott már akkor is megfogalmazta, nem a népszavazás kiírása volt már akkor sem a megoldás, hanem annak a politikai konfigurációnak a kialakulása (akár pártközi egyezménnyel is), amely a kétharmados törvény elfogadását lehetővé teszi, ehhez nincs szükség (s lám, ez be is igazolódott) népszavazási megerősítésre.

Az, hogy ez olyan körülmények között következett be, hogy a Fidesz egymaga abszolút többséget szerzett az országgyűlésben, tulajdonképpen konjunkturális, hisz mostanra érett meg az anyaországi helyzet erre a döntésre, s ezt igazolja, hogy az ellenzék is (elhanyagolható kivételekkel, akikben legalább a következetességet tisztelni kell) a kezdeményezés mellé állt, azaz a törvény akkor is megszületik, ha Fidesz nem jut kétharmados többséghez.

Csakhogy míg 2005-ben a magyar útlevél rendkívüli segítség lett volna a román állampolgárok számára, jelenleg ennek inkább csak szimbolikus értéke van. S ne essünk tévedésbe: az a tény, hogy az új Országgyűlés első kezdeményezése volt ez a törvény, még a kormány megalakulása előtt, azt jelzi, hogy a kezdeményezők ezt tartották a legkisebb kockázattal járó, ugyanakkor jelentős érzelmi hatást kiváltó lépésnek, mintegy demonstrációnak arra vonatkozóan, hogy komolyan gondolják a választási ígéretek betartását (a gazdasági vonatkozású vállalások teljesítése ugyanis lényegesen nehezebb lesz).

S azért nincs benne kockázat, mert amennyiben a törvény így marad, gyakorlatilag semmiféle jogot nem biztosít a külhoni magyar állampolgárok számára, igaz, kötelezettségeket sem ró rájuk. Szándékosan durván fogalmazva: lesz egy papírjuk róla, hogy magyarok – márpedig ezt eddig is tudták. Lehet, hogy vannak, akiknek ezt papírral kell igazolni, vélhetően azonban többen vagyunk, akiknek az egész másodrendű állampolgárságnak tűnik. Az állampolgár ugyanis az, akinek jogai és kötelezettségei vannak, még akkor is, ha a határokon kívül él. Mint ahogy a moldvaiak is teljes körű román állampolgársághoz juthatnak, s ennél kevesebb senkinek sem jutott az eszébe…

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.