Rédai Attila

Rédai Attila

Ahol a part szakad

2014. november 21., 15:292014. november 21., 15:29

Az államfőválasztás sokak számára meglepő eredményének s fejleményeinek tudatában jó néhányan nekiugranak most az RMDSZ korifeusai torkának. Még korábbi hívek, közönyösek, sőt, belső emberek is. S ha már megállapítást nyert, hogy Klaus Johannis az internetnek, pontosabban fogalmazva a Facebooknak köszönhetően nyert, azt is meg kell állapítsuk: a vasárnap óta eltelt héten a facebookos erdélyi magyar közvélemény az RMDSZ vagy legalábbis Kelemen Hunor vesztét vizionálja. Lejárt Kelemen Hunor szavatossága, eltávolodott a választóktól, posztolják. Radikális szemléletváltásra, akár paradigmaváltásra van szükség a szervezeten belül, mondják mások.

Egy dolog bizton megállapítható: az erdélyi és ezen belül a székelyföldi magyarság érdekképviseletének mikéntjében határvonalnak fog számítani ez a mostani választási eredmény. Csak azt nem lehet tudni, hogy jó irányba fognak változni a dolgok vagy épp ellenkezőleg: még rosszabb lesz a helyzet.

Amikor felállítom ezt a leegyszerűsített jó-rossz ellentétpárt, az erdélyi, székelyföldi magyarság szempontjaira gondolok. Márpedig abban a kérdésben a magyarságon belül konszenzus alakult ki, hogy közösségük gyarapodását, egyáltalán létét egy területi autonómia, egy minél szélesebb körű önrendelkezési rendszer keretében képzeli el.

Ebből a szempontból az elnökválasztás eredménye nem jó hír. Lehet ugyan a következmény egy igazságosabb, kevésbé korrupt társadalom, egy gyarapodóbb ország, de Klaus Johannis világossá tette, hogy ő nem hisz a regionalizmus etnikai határok menti megvalósításában. Tisztán fogalmaz ebben a kérdésben a napokban napvilágot látott önéletrajzában is: Spanyolországot, mint rossz példát emlegeti a regionalizáció kapcsán, mivel az a katalán függetlenségi mozgalomba torkollott. Persze etnikai alapú regionalizációra több jó példát tudnánk felsorolni, amelyek nem torkollottak függetlenségi mozgalmakba – ott van például Dél-Tirol vagy az Åland-szigetek esete, vagy akár a Skóciáé, ahol köszönik szépen, nem akarnak elszakadni, viszont nagyon jól megvannak, fejlődnek, gyarapodnak s megélik regionális és nemzeti identitásukat is kellőképpen. Azt viszont tudomásul kell vennünk, hogy Johannis felfogása ebből a szempontból is nagyon liberális: az egyén fejlődésére, az egyén lehetőségeire fekteti a hangsúlyt, nem a közösségekére. A kisebbségi szervezetek létét, mint például a saját maga által egykor elnökölt Német Demokrata Fórumét, a román állam pozitív diszkriminációjaként fogja fel! A román nemzetállamé, amelyben ugyan egyenjogú polgárok a nemzeti kisebbségek tagjai is, akik viszont ugyanúgy román honpolgárok. Ezen doktrína szerint a kisebbségek nem is kell érdekképviseleti szervezetekbe tömörüljenek, hanem ügyesen be kellene tagozódjanak a többségi politikai szervezetekbe.

Ez az az irány, amit Johannis képvisel, egy olyan irány, amelyben a magyarságnak nincs is szüksége érdekképviseleti szervezetre, így az RMDSZ-re sem.

Persze nincs szükségünk Johannis jóváhagyására ahhoz, hogy mi fenntartsuk igényünket az autonómiára, továbbra is küzdjünk, harcoljunk érte, tüntetéseket szervezzünk, hallassuk a hangunkat. Ebből a szempontból nincs, amiért vészharangokat kongatni, az autonómiaküzdelem végét hirdetni. Ugyanakkor az is világos, hogy a Pontáék által jelentett alternatíva sem vezet sehová: koalíciós hűségünkért az elmúlt nyolc hónapban nem kaptunk tulajdonképpen semmit abból, ami e a szempontból fontos: nem oldódott meg az orvosi egyetem magyar karának helyzete, nem használhatjuk szabadon szimbólumainkat, sőt: még a beígért, kialkudott funkciókat sem kaptuk meg teljesen: nincs kinevezve az egészségügyi államtitkár, Maros megyében alprefektus lett a prefektusból, aki vajmi keveset tud konkrétan tenni az állami intézmények valós kétnyelvűsítése ügyében.

Itt állunk hát, ahol a part szakad. Ebben a kontextusban kell meghozza döntését az RMDSZ. Nem irigylem őket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Kozán István

Kozán István

Mars helyett inkább tényeket

Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.

Kozán István

Kozán István

Ünneprontás

Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Helló, ez már az új világ!

Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.