Koszta István
2012. július 15., 10:212012. július 15., 10:21
2012. július 15., 13:202012. július 15., 13:20
Érdekes, hogy a három nagy nemzetközi hitelminősítő intézet (Standard&Poor's, Moody's és Fitch) nem aggódik a politikai belviszály okán a romániai befektetések és ügyletek jövője miatt.
Az S&P jelezte ugyan, hogy picit a ködbe vész a messze jövő, de ma még jól látni azért a lehetőségeket. A Coface Romania kereskedelmi hiteleket biztosító társaság – az osztrák Coface Austria Kreditversicherung romániai fiókintézete, amely 1996 óta bentről figyeli a romániai üzleti életet – sem bizonytalanodott el. Azért nehogy azt higgye bárki, hogy vidám nyarunk lesz. A külföldről származó beruházások valamelyes megtorpanása (–15%), a folyószámla-egyenlegünk elbillenésének a réme okozhat néhány fehér éjszakát a gazdasági kormányzatnak, de ki van ma jól az Unióban?
A június végi csúcstalálkozó három lehetséges forgatókönyvet elemzett. Az egyik az Európai Egyesült Államokról ábrándozott. A másik kettő a végjáték lépéseit próbálja kitalálni. Vagy megtervezni? A kettőből az egyik a fizetésképtelen adósokat kitaszítaná az euróövezetből, a másik Németország kilépését gondolja végig. Van, aki tudni véli, hogy a márka matricáit le is porolták már a német jegybank nyomdájában.
Tény, hogy valaminek történni kell, az euróövezet egybentartása szinte lehetetlen, természetes tehát, hogy a közös gondolkodásnak valamiféle kivezetést kellene erre találnia. A spanyolok folyamatosan jelzik, hogy csődhelyzetben vannak. Mások is a déliek közül. Franciaország nem hajlandó még egy lyukkal bennebb húzni a nadrágszíjat, a németek meg nem hajlandók egy fityinggel sem többet odaadni, esetleg akkor, ha elmehetnek a pénzük után, azaz ha fiskális és politikai felügyelettel egységes bankrendszer veszi át a szuverén kézi vezérlést.
Ami arra késztetett, hogy belebeszéljek a nagyok dolgába: olvastam az University of Chicago Booth School of Business professzorának, Anil K. Hashyapnak az elmélkedését arról, hogy mi lenne, ha a németek szállnának ki a 17-ek klubjából. Mi lenne? Elvágódna az euró, ami viszont friss levegőhöz juttatná a tönk szélére jutott gazdaságokat. Szerdai írásomban jeleztem a lényeget a lej árfolyamának alakulása kapcsán. Az euró értékvesztése nem vezet feltétlenül jóléthez, de ösztönözné a versenybe állást. Franciaország és Hollandia is új esélyt kapna. Az ipargazdaság általános nekilendülése fölszívná például a most tévelygő spanyol, portugál és görög munkaerőt. A márka bevezetése esélyt adna a bent maradóknak gazdaságuk szerkezeti átalakítására, az olcsóbb euró befektetőket csábítana, és így tovább, minden egyéb a tankönyvben írva vagyon.
Hogyan történhetne? Lépésről lépésre. A banki betétek és ugyanúgy a szuverén vagy kereskedelmi adósság maradnának euróban kifejezve. Közben piacra kerülnének márkában kiszabott német állami papírok, ezt követően társasági kötvények is. Megszabott átmeneti időszak alatt minden üzlet márkára fordítana. Osztom a chicagói tanár ama véleményét, hogy a menedékbe elvonult tőke visszatérne az új lehetőségre, és ez a gazdaság megmoccanását eredményezné. A bankok tőkésítésére és a pénzügyi kockázatok biztosítékaira kiszakított és bespájzolt pénz termőre fordulhatna.
Nincs ebben semmi meredek. A németek a britek státusába kerülnének, maradna viszont az unió, vagyis a munkaerő, az áru és a tőke szabad mozgása a határon belül, mert mi egyéb az EU?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!