Fancsali Attila
2011. december 19., 15:332011. december 19., 15:33
2011. december 23., 12:222011. december 23., 12:22
Rengeteg kívánnivalót hagy maga után a marosvásárhelyi tömegközlekedés. Szemetes buszok, amik ráadásul csak enyhe túlzással nevezhetőek buszoknak, pontatlan menetrend (létezik egyáltalán?). Az üzemeltető a szórakoztatásra helyezi a hangsúlyt: csak meg kell nézni a honlapját.
Érdekes dologra bukkantam a Siletina.ro honlapon. Most nem arról van szó, hogy az oldal magyar fordítása enyhén szólva nem nevezhető fordításnak. Csak, hogy a kedves olvasónak legyen némi fogalma arról, hogyan tiporják a magyar nyelvet a honlapon: „A személyszállítás működése megalakult 1949 május 1-jén, teherautókból átalakított autóbuszok, amik Brailán a szovjet flottátol maradtak fent”.
Most nem erről van szó, hanem egy érdekes plakátról. Ennek célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az utasok vigyázzanak az értéktárgyaikra, miközben a buszokon utaznak. Mivel kevés szöveg olvasható rajta, álljon itt az teljes egészében az olvasó „örömére”, derültségére: „FIGYELEM! / busz. maxi taxi. MAROSVÁSÁRHELY / TÎRGU MUREŞ NEUMARKT / ÜGYELJ / A ZSBEIDRE, / TÁSKÁDRA! / RAJTAD IS MÚLIK! / MAROSVÁSÁRHELYI / TÖMEGKÖZLEKEDÉS RAJONGÓI / FAN CLUBUL TRANSPORTULUI PUBLIC DIN TARGU MURES”.
Az, hogy a szövegben Marosvásárhely román megnevezése kétszer szerepel, ráadásul kétféleképpen nem is annyira elcsodálkoztató, mint ahogyan az érdekes helyesírási hibák sem (kicsire nem adunk – gondolhatták az oldal szerkesztői). A legnagyobb poén a fan klub, vagyis a rajongói klub. Az ugyebár van a sztároknak, esetleg íróknak, költőknek, sportolóknak, de sehogy sem tudom elképzelni azt, hogy több száz sikongó, rózsaszín ruhába öltözött kislány táblával a kezében várja a főtéri buszmegállóban, hogy megérkezzen Zöld Csuklós, és fekete füstpuszikat osztogasson a „fanjainak”. Vagy az Egyesülés lakónegyedbeli végállomásnál epekednek a 12-es vonalon közlekedő „maxi taxi” után, amelyen improvizált hőfúvó „biztosítja” a meleget az utasok lábainál – éppen, hogy fel lehet szállni tőle.
Kérdés, hogy ki az, aki ezt a „plakátot” készítette, mert a Siletina logója nem szerepel rajta, mindössze sejteni lehet, hogy a rajongói klub „tákolmánya”. De azt, hogy ez egyáltalán létezik-e, nem tudni. Az interneten erre utaló információt nem találni, sőt nehéz elképzelni, hogy Marosvásárhelyen valakinek eszébe jutott ezt megalapítani. Ha meg nem létezik, akkor ez önirónia a közszállítási cég részéről? Az tény, hogy a Siletina magáncég, míg a Transport Local a város tulajdonában van, de illene akkor egy becsületes magyar nyelven is „beszélő” szájtot készíteni utóbbinak, vagy, mivel az előbbi közszolgáltató emberségesen lefordítani az oldalt.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!