P. Buzogány Árpád
2013. február 07., 15:372013. február 07., 15:37
Eurovíziós dalfesztiválra készül – többek közt – az anyaország is. Szombaton szerencsénk volt látni az első elődöntőt, élőben. Mármint a televízióban… A dal nevet viselő versenyben a zsűri és a nézők szavazata juttatta, juttatja tovább, egyelőre a középdöntőbe a versenyzőket. Persze ez felemás megoldás, ám azt is figyelembe kell venni, hogy a nagy versenyen, ami egyébként már csak nevében európai, a nyerteseket telefonos szavazatok alapján választják ki.
Mindettől eltekintve az M1 és a Duna World (na ugye, megtalálták végül is a legcsodálatosabb magyar nevet az egykori Autonómia helyett) csatornán bizonyára sokan követték a műsort, hiszen nem mindegy, ki képvisel egy nemzetet az említett nemzetközi megmérettetésen… A Nox együttes valamikori pergő zenéje, Wolf Kati később érdemben méltatott teljesítménye után vajon mivel lehet színre állni? Az előző évek dalfesztiváljain még az alakuló mezőnyben is követni lehetett, hogy leginkább a dallamos zenét értékelik a szavazók. Bár arra is hozható fel példa, hogy a szokatlan, pl. a nemzeti mezbe bújtatott rock (török együttesre emlékszem) is hódít, sőt pár éve éppen egy fiatal rockegyüttes végzett élhelyen.
Ehhez képest mondhatni siralmas volt a magyar felhozatal elődöntős átlaga. Az első három „produkció” (mert ugye már Magyarországon is nagy divat lett idegenül beszélni) színvonalát maga a zsűri emelte ki – tehát szakmai szempontok szerint is megállta a helyét. Csiszár Jenő rádiós műsorvezető, Rákay Philip, az M1-M2 intendánsa, Rúzsa Magdi énekesnő, Rakonczai Viktor zeneszerző és Walkó Csaba, a tavalyi bakui versenyen indult Compact Disco frontembere talán azon csodálkozhatott leginkább, hogyan is jutottak az elődöntőbe ilyen középszerűen teljesítő énekesek, zenekarok – de hát lelkük rajta, a kívülálló annyit sejthet, hogy ők juttatták tovább, eddig.
Éppen ezért igazán nem sajnáltam a zsűrit, hogy kénytelen volt végighallgatni azt a sok vegyes valamit. Ám az előadókat sem értem: hogy is képzeli valaki, hogy fakó hangú és dallam nélküli előadványa (hogy én is hozzátegyem részemet a magyarításhoz) egy egész országot képviselhet majd?
Valami nem egyenes – sejtettem már a legelső előadáskor. Például valaki hatalmas festett hajkoronával, de figyelemre méltó zenei hang nélkül, sőt a nézőnek is kínos pillanatokat okozva (a szólóénekes előrehajolva, ovisan, tagoltan o-o-o-zott egy ideig) próbál a csúcsra törni, aztán a zsűritagok hatalmasan felmagasztalva zengedeznek a csapatról, a szavazáskor pedig egyöntetűen mindenki csak 7-esre értékeli a dicshimnuszoktól ragadós zeneszámot…
A hírek szerint az Eurovíziós Dalfesztivál magyar válogatójába 244 dalt neveztek be, ezek közül 75-öt választott ki a zsűri, amely aztán „30-asra szűkítette a mezőnyt”. Persze azt is figyelembe kell vennünk: nem mindenkinek van akkora önbizalma, hogy a legmagasabb tétért szálljon versenybe, de aki egy ilyen versenyen, válogatáson jól szerepel, azt azért tízezrek látják és zárhatják szívükbe. Vagy ellenkezőleg: legalább ennyien kapcsolnak át más csatornára, ha az illető még egyszer az életben műsorba kerül.
Mi tagadás, ez felemásra sikeredett. A zsűri hármat, a közönségszavazat másik hármat juttatott tovább. De persze nem ugyanannyit ér a két csoport, még akkor sem, ha a sok erdélyi által kedvelt Baricz Gergőnek szó szerint szárnyfélét ragasztottak… A végső kérdés: minek kell oda zsűri, ha nyakló nélkül dicsér, vagy ha a végső szakaszban úgyis a tömeg, a mozgósítható ismerősök döntik el, ki képviseljen egy országot – dalban?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!