Rédai Botond

Rédai Botond

A nagypénteki választás

2013. április 03., 16:182013. április 03., 16:18

2013. április 03., 18:252013. április 03., 18:25

Felháborodott édesapa mesélte nekem a minap, mennyire megkeserítette a húsvétot számára a fiával folytatott veszekedés.

Felháborodott édesapa mesélte nekem a minap, mennyire megkeserítette a húsvétot számára a fiával folytatott veszekedés. Utóbbi ugyanis úgy döntött, nagypénteken este inkább elmegy az év egyik legnagyobb csíkszeredai partijára, mintsem a templomba megemlékezni Jézus kereszthaláláról. Tette mindezt a szigorú szülői tiltás és fenyítés ellenére. Még a pap is kiprédikálta a templomban azt az újságot, amelyik hírt adott az eseményről – próbálta alátámasztani saját igazát a csalódottságának is hangot adó édesapa. Utóbbi mondata viszont megdöbbentett. Valóban: nagypénteken szórakozni, hangos bulit szervezni akár a gyászoló keresztény közösséggel szembeni sértő gesztus is lehet, s aki nem tartja be a nagypénteki gyászt, az vessen magára, ha ezért kritikát kap. Viszont egy újságnak a társadalom tükörképének kell lennie, nem szabad struccpolitikát folytatnia. A nagypéntek estéjének csíkszeredai valósága, sajnos, ez volt: több száz fiatal úgy döntött, nem érdekli a nagypéntek, ők inkább bulizni, kikapcsolódni mennek, s ennek már második éve. Az illető egyház helyi képviselője pedig úgy döntött, azon az újságon veri el a port megnyilatkozásával, amelyik hírt adott nagypénteki számában erről a valóságról. Kérdem én, a megrovás, a kirekesztés célravezetőbb, mint a probléma gyökerének feltárása. A szülő is nem tette volna jobban, ha megpróbál a végére járni fia döntése hátterének? Nem lett volna jobb, ha megpróbálja olyan fényben feltüntetni fiának a családban eltöltendő nagypénteki estét, ami esetleg vonzó lehetett volna számára?

Húsvéti üzenetében írta egyik felekezet képviselője: „Úgy van igazi értelme a keresztény életnek, ha a kereszténylét boldogító élménye is eltölti, ha át tudja alakítani életét.” Mily igaz szavak ezek. Ám itt érdemes feltenni magunkban a kérdést: vajon mi késztette ezeket a fiatalokat arra, hogy a bulit válasszák? Vajon nem adatott meg számukra a kereszténylét boldogító élménye? Nem tudjuk vonzóvá tenni számukra ezt az életformát? Mi hiányzik, mi az, amiből többet kell kínálnunk nekik? Nem lenne jobb inkább ezekre a kérdésekre választ keresni, mintsem megszólni, fenyíteni, megróni? Egyáltalán mit teszünk annak érdekében, hogy a „kereszténység útjáról” letérteket visszacsábítsuk? Mert úgy látszik, az eddig alkalmazottak nem vezetnek eredményre. Akkor mi lesz a következő lépésünk?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.