Csinta Samu

Csinta Samu

A középszer boszorkánykonyhája

2010. június 07., 07:442010. június 07., 07:44

2010. június 07., 10:582010. június 07., 10:58

Hatalmas hullámokat vert a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház fenntartója, a helyi önkormányzat szakbizottságának döntése, amely nem nyilvánította automatikusan meghosszabbíthatónak az intézmény igazgatója, Bocsárdi László menedzseri megbízatását.

Galéria
A perverz módon „majdnem” 8,92-es átlag minden bizonnyal beköltözik a népnyelvbe mint a tendenciózusság, a „tartozások” rendezése, a személyes érdekek előtérbe helyezésének szinonimája. Mi lesz azonban velünk — polgárokkal, színházlátogatókkal, a kultúra iránt érdeklődőkkel –, egyáltalán: a várossal? Mert igazából ez a kérdés. Bocsárdi László művészi kvalitásait nem vagyok hivatott minősíteni, a szakmai elismerések megteszik mindannyiunk helyett. Intézményvezetői tudását is csak kevesen igazán alkalmasak felmérni, hiszen a színház amúgy sem klasszikusan profitorientált vállalkozás, amelynek eredményességét menedzserképző szemináriumokon szerzett ismeretek irányítják jól bejáratott szabályok szerint.

Amit biztosan tudunk: Sepsiszentgyörgy színháza Kolozsvár mellett — na jó, némileg mögötte — a romániai magyar színjátszás fellegvárává nőtte ki magát, ahol referencia-előadások születtek, ahonnan különleges szellemiséggel és eszköztárral rendelkező színészek rajzottak szét, és váltak különböző társulatok meghatározó alakjaivá. És amit ugyan nem tudunk biztosan, de sejtettünk: a szellemi erőfeszítéstől irtózó vagy arra képtelen középszer számára folyamatos botránykő volt ez a színház. Pusztán azért, mert járta a maga, többnyire öntörvényű útját. Tette ezt annak pontos tudatában, hogy az ellenzők és értetlenkedők rendszerint sokkal hangosabb kórusa közepette is kialakul egy másik harmónia, felnő egy másik színházlátogató generáció, amely hajlandó és képes alkotó, továbbvivő, empatikus részvételre. Csak ki kell tudni várni.

Hogy közben hiányzott a minimális diplomáciai késztetés, a városképépítés alacsonyabb igényszintű megmozdulásaiba való betagolódás? Hiba volt, lehetne kapásból rávágni, de csak részben volna igaz. Legfeljebb ahhoz lett volna elegendő, hogy elodázza a leszámolás pillanatát. Bocsárdi László 8,92-jével veszélyes módszerek villannak fel fenyegetően, amelyek ellenszenvesen, de ismerősen köszönnek vissza közéletünk más területeiről. A klientúraépítés, a szervilizmus munkaköri kötelességként való kategorizálása, az „egyszer majd kérünk valamit öntől” típusú zsarolás intézményesítésének kísérlete kezdődött el.

Bocsárdi Lászlót ne féltsük. Magunkat annál inkább.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.