Rédai Attila

Rédai Attila

A Dedeman s a helyi vállalkozók

2013. július 01., 14:142013. július 01., 14:14

Nemrég háromszéki kollégánk készített összeállítást a Székelyhonon arról, hogy miképpen döntenek a sepsiszentgyörgyiek manapság: inkább a szupermarketekben vásárolnak-e, vagy megmaradtak a sarki kisboltnál. A kapott kép persze vegyes: volt, aki erre, volt, aki arra esküdött, s olyan is akadt, aki mind a kettőre. Édler András véleménye viszont szöget ütött a fejembe. A korábbi képviselő, jelenlegi kereskedelmi kamarai elnök ugyanis azt mondta, hogy mielőtt az első szupermarket megjelent a városban, nap mint nap egy bizonyos kisebb boltban vásárolt. Sok éven át nézte, hogy a felvágott miképpen zöldült a hűtőben és járták a legyek. A tulajdonos nem csinált semmit azért, hogy változtasson a helyzeten, hiszen nem volt külső nyomás rajta, és önszántából nem tette meg ezt a lépést. Aztán jött az első igazi „multis” szupermarket – Sepsiszentgyörgyön Billának hívták –, utána a kisboltos meg panaszkodott, hogy a multik elveszik a klienseik.

Hasonló érzések uralkodtak bennem is, amikor a megyei lapban egyes helyi építkezésianyag-forgalmazók panaszkodását, kesergését olvastam arról, hogy a Dedeman csíkszeredai megjelenése milyen nehéz helyzetbe hozza őket. Én nem akarok különösebben reklámot csapni a barkácsáruházláncnak, mert nincs szüksége rá. De az biztos, hogy én magam is szívesebben kerestem fel eddig a lánc brassói üzletét, még akkor is, ha kétszáz kilométeres utazásba és plusz időmbe került, ha valamire szükségem volt a ház körül, minthogy bemenjek akármelyik helyi kereskedésbe. Oka ennek több is van: barátságosabb árakon tisztességes kiszolgálást kaptam, sokkal nagyobb áruválasztékból. Ha valami eligazításra volt szükségem, nem néztek hülyének rögtön az alkalmazottak, hogy most akkor nem ismerem a fél „collos” és a háromnegyed „collos” illesztés közötti különbséget ránézésre. Ha mégis muszáj volt bemennem valamelyikbe, szinte soha nem távoztam onnan kellemes emlékekkel: vagy meg akartak kopasztani, vagy zavartam őket napi programjukban, tízóraizásukban, pletykapartijukban, s ezért nem állt módjukban engem kiszolgálni rendesen. Ha nem tudtam valamit pontosan megfogalmazni saját szükségleteimmel kapcsolatban, akkor ez a helyzet nem változott azután sem, hogy az üzletből távoztam, sokszor bosszúsan, dolgomvégezetlenül. Arról ne is beszéljünk, hogy az árszint egyáltalán nem volt barátságos. De sokszor még a pénzemért sem kaptam meg, amit akartam. Előfordult, hogy helyi – s a helyi alatt most általában Székelyföldet értem – szakboltban a bolondját járatták, nevetség tárgyává tették az alkalmazottak a szerelőmet, akivel oda benéztünk, talán azért, mert általában nem abban a boltban szokott vásárolni. Hát utána már én sem.

Minden csoda három napig tart – jelenti ki a cikkben nagyképűen az egyik helyi forgalmazó. Megélünk majd valahogy, ha nem itt, akkor máshol, fenyegetőzik a másik, arra panaszkodva, hogy „az ember kiépíti saját vállalkozását, és akkor a nyakába hoznak egy bukaresti nagyáruházat”, amely miatt „más árakon kell majd értékesítsük az általunk forgalmazott termékeket”.

Az illető helyi vállalkozó elárulta magát: tudja, hogy vissza kell vegyen majd a talán túl magasra helyezett profitrátájából, ha meg akar élni. Nyilatkozatából azonban úgy tűnik, sajnos, a lényeget továbbra sem látja. Mégpedig azt, hogy a bákói (s nem bukaresti, ahogy tájékozatlanul kijelenti) központú áruházláncba nemcsak azért fog betérni a székely, mert ott olcsóbbak a termékek. Persze, az ár fontos szempont, egyike a legfontosabbnak. De az emberszámba vevés, a vásárló iránti tisztelet nem feltétlenül árszint, profitráta kérdése. Azt is mondhatnánk az ismert hitelkártya-reklámot idézve, hogy ez pénzben felértékelhetetlen, de nem mondanánk igazat: éppen a Dedeman romániai sikertörténete, népszerűsége vagy a tavalyi 58,1 millió eurós nettó nyereség a cáfolat erre.

Ez a „csoda” nem három napja tart. S az is lehet, hogy ez nem is csoda, hanem egy tisztességes, emberközpontú üzleti terv, olyan, amilyeneket – mindannyiunk érdekében – a helyi vállalkozók is minél többet kellene gyakorlatba ültessenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.