Rédai Attila

Rédai Attila

A bunkóság becsülete

2013. augusztus 09., 11:372013. augusztus 09., 11:37

Hogy mi történt azon a bizonyos hétfő hajnalon, amikor egy csíkszeredai fiatalembert állítása szerint bántalmazott egy vagy két rendőr, nem tudhatjuk biztosan. A fiatalember sérelmezte az egyenruhások eljárását, az egyenruhások kifogásolták a fiatalember viselkedését, állásfoglalásukban a lakótelep és a város csendjének, békéjének megőrzésére fektetik a hangsúlyt. Valóban: ez is volna a rendőrség dolga, hogy felügyelje a békét, a rendet, megakadályozza, vagy ha már nem tudta, felgöngyölítse a bűncselekményeket. Hogy mennyire sikerül, az egy másik írás témája lehetne, most azonban nem erre szeretnék koncentrálni, hanem azokra az „olvasói” reakciókra, amelyeket ez a történet váltott ki.

Meg kell mondjam, egyes beszólások, „vélemények” rendkívül zavarnak. Azt mondják egyesek, hogy a fiatalember biztos megérdemelte a pofont, mert cigány. Mások szerint azért kellene befognia a száját, mert „diszkópatkány”, éjjel-nappal bulizik, biztos beszólt a rendőrnek, és így tovább.

A Székelyhonon olvasható hozzászólások miatt gyakran a hírportált szidják, pedig helyesebb volna, ha olykor köldöknézést gyakorolnának a kritikusok. Mert ezek a szövegek, vélemények sokkal inkább a székelyföldi közerkölcs leképeződései, mintsem a szabad véleménynyilvánítás lehetőségének rendeltetésszerű, a szerkesztők szándéka szerinti használata. Az, hogy egyes polgártársaink ilyen degenerált módon gondolkodnak, ahogyan, elsősorban őket kell jellemezze. De elég sok az aggódnivaló a társadalom egészségével kapcsolatban ott, ahol a rendőri brutalitást jogszerűnek érzik egyesek, csakis azon alapon, hogy az áldozat éppen ki: mi a nemzetisége, etnikuma, netán melyek kulturális preferenciái, milyen az életvitele. Bezzeg, ha a panaszos „rendes” ember volna, mint „mi”, nem volna kissé „füstös” a képe, s hétfőn hajnalban nem bulizgatna, hanem aludna otthon az ágyában, mint a „rendes” emberek, akkor már másképp gondolkodnának az esetről a „tisztelt” véleményalkotók, nem igaz?

A „kanapébetyárok”, ahogyan nemrég Csíkszereda polgármestere őket nevezte/jellemezte, azonban ezúttal is tévednek: a fiatalember ugyanis nem cigány, de ha az volna, akkor sem volna ennek a történethez semmi köze. (Hacsak a rendőröket nem a rasszizmus vezérelte, amikor álláspontja szerint belekötöttek a panaszosba – ebben az esetben különösen nagy volna a bűnük!) Ráadásul a fiatalember a ruházkodási-ékszerviselési stílusa ellenére sokkal „rendesebb” ember, mint sok kanapébetyár lehet: kitűnő, igencsak megbecsült szakács egy ismert étteremben, olyannyira megbecsült, hogy nem is tőle, hanem környezetéből érkeztek a jelzések a szerkesztőségbe a (feltételezett) rendőri brutalitásról.

Az igénytelenség, tudatlanság, ignorancia, röviden: bunkóság azonban nagy úr, főleg mifelénk. Jeleit napról napra tapasztaljuk: talán leggyakrabban a közlekedésben, ahol sokan nem képesek néhány egyszerű szabályt megjegyezni s azokat betartani. Banális, de jellemző példa a körforgalmak nem megfelelő használata, vagy amikor az egyenes út jelenti egyesek számára a főutat, s ennek megfelelően vezetnek: nem mondhatnánk, hogy ez csak a saját bajuk, hiszen magatartásukkal a többi közlekedésben résztvevőt zavarják, netán biztonságukat veszélyeztetik. De amikor még ők oktatják ki azokat, akik a főúton maradva nem jeleznek, ez annak a mindennapokba leképződött jele, hogy a közlekedésben – de nyugodtan írhatnám ide azt is, hogy általában a társadalomban – az abnormitás átvette a normalitás helyét, s megpróbál uralkodni fölötte.

De mint ahogy a rendőri brutalitásról szóló cikk hozzászólásai között is megtalálni azokat a véleményeket, amelyeket egészségesnek, tisztességesnek tekinthetünk, s ahogy az utakon közlekedők között is vannak még olyanok, hála istennek, akik ismerik és megfelelően alkalmazzák a KRESZ-t, úgy bízok abban is, hogy a társadalom, méghozzá a székely társadalom a külszíni, elég látványos fekélyek ellenére belülről továbbra is inkább egészséges, működőképes, mint sem. Remélem, a fekélyek előbb-utóbb kipukkannak, leesnek, eltűnnek, még ha nem is nyomtalanul. Én hiszek benne, hogy Székelyföldön soha nem lesz a bunkóságnak becsülete. De, sajnos, azt is biztosra vehetjük, hogy a bunkók ezt sosem veszik észre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.