Búcsús szentmise keretében köszöntötték az angyalok fejedelmét csütörtökön Csíkszentmihályon, és ugyanekkor áldották meg a templom számára készült új Szent Mihály-szobrot.
2011. szeptember 29., 17:532011. szeptember 29., 17:53
2011. szeptember 30., 21:502011. szeptember 30., 21:50
A szentmihályi búcsús szentmise keretében megáldották a templom új Szent Mihály-szobrát
„A szentek képmásának szobrok vagy festmények formájában való ábrázolásával cselekedeteik követésére ösztönzik a híveket” – emelte ki a szentmisét celebráló Boros Károly felcsíki főesperes.
A szobor készítője, Xantus Géza képzőművész elmondása szerint a templom bejárata melletti kapufülkében egykor volt egy Szent Mihály-szobor, amelyet a szakértők a 16. századra datálnak, de ez jelentősen megrongálódott. Az alkotás ezért a Csíki Székely Múzeumba került, és szükségszerűvé vált egy új szobor készítése, melyet az egyházközség tőle meg is rendelt.
Kezdetben – elevenítette fel – az eredeti alkotás mását akarták elkészíteni, végül másként döntöttek. „Szent Mihály arkangyal a mennyben folytatott csatában legyőzi a sátánt. Ezt a jelenetet kétféleképpen ábrázolják: van, amikor a sátánt ember, van, amikor sárkány jelképezi. Az eredeti szobor alkotója a sárkánnyal való küzdelmet jelenítette meg, így mi is ezt a formát választottuk. Csakhogy ő Szent Mihályt katonaruhában és szárny nélkül ábrázolta, így ez összetéveszthető a Szent György küzdelmével. Ezért változtattam meg jelentősen a szent hőst, akit egyértelműen angyalként, vagyis szárnyakkal képzeltem el” – hangsúlyozta portáluknak Xantus.
Az egyháztanács döntése értelmében az újonnan elkészült szobor nem a kapufülkébe kerül, hanem a templom belsejébe, mivel tartanak a fémtolvajoktól, de valószínűleg hamarosan az eredeti szobor negatívja alapján készül egy másolat is, amelyet majd ott helyeznek el.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!