Fotó: Kovács Eszter
Október 11–15. között harmadik alkalommal kerül sor a dráMA fesztiválra a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház szervezésében. A találkozó során kortárs román és magyar darabokat láthat, szakmai beszélgetéseken, illetve kísérő programokon vehet részt a nagyérdemű.
2010. október 07., 21:162010. október 07., 21:16
2010. október 08., 10:512010. október 08., 10:51
Sajtótájékoztató keretében beszélgettünk a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház képviselőivel: Nagy Pál igazgatóval, Csurulya Csongor művészeti vezetővel, illetve Szarvas Zsuzsanna közönségszervezővel.
„Inkább kortárs színházi találkozónak nevezzük, mert egyelőre nem akarunk különösebben fesztivál jelleget kölcsönözni neki” – szögezte le Nagy Pál. „Majd ha kinövi magát, akkor esetleg. Egyelőre egy bensőséges, baráti találkozóról van szó, ahol a szakmabeliek találkozhatnak egymással és a közönséggel.” A rendezvény ars poeticája, mint megtudtuk, lényegében a román és a magyar kortárs dráma népszerűsítése.
„Igyekeztünk úgy kiválogatni az előadásokat, hogy a magyar szerzők darabjait lehetőleg román társulatok, illetve a román szerzők műveit magyar társulatok vigyék színpadra” – mondta az igazgató. Nagy elmondta, a tavalyhoz képest érettebb lett a dráMA, hiszen fajsúlyosabbnak ígérkezik az idei program. Az erdélyi magyar színházak közül két nagy társulat is jelen lesz, a Kolozsvári Állami Magyar Színház, illetve a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház. Ugyanakkor két jó nevű román színház, a Galaci Fani Tardini, illetve a Piatra Neamţ-i Ifjúsági Színház társulata is játszik majd Udvarhelyen. Ezenkívül a Tomcsa Sándor Színház társulatának szervezésében idén is lesz rádiójáték: vasárnap, október 10-én 18 órától, Patkó Éva rendezésében, Matei Vişnic Madox – három éjszaka című darabját hallhatja majd a közönség a Príma Rádióban (87,9MHz). Ez a darab idén rendhagyó módon felolvasószínházként is be lesz mutatva.
„Ugyanakkor az Aradi Kamaraszínház közreműködésével színházunk társulata színpadra viszi a Liselotte és a május című darabot, melynek ez lesz az első bemutatója is” – jegyezte meg Nagy. Továbbá Vidovenyecz Edina egyéni előadásában láthatja a közönség a Boldogság, gyere haza című művet. A Csurulya Csongor rendezte darab bemutatója az Udvarhelyi Kávéházban lesz. Szokás szerint idén is lesznek az előadások után közönségtalálkozók, melyekre mindenkit szeretettel várnak a szervezők.
Csurulya Csongor művészeti vezető elmondta: idén szakmai kísérőprogramokkal gazdagodott a dráMA. „Megpróbáltuk hasznosabbá és dúsabbá tenni a rendezvényt, így a Marosvásárhelyi Egyetem közreműködésével olyan programokat, beszélgetéseket szerveztünk, amelyek tematikája beilleszkedik az előadásokéba, illetve rávilágít a kortárs dráma és drámaírás világára” – fejtette ki Csurulya. Így például lesz előadás drámafordítás tematikában, meghívott a híres műfordító, Pap Annamária. Vendégelőadó lesz még: Nagy András drámaíró, Szilágyi Mária, a budapesti Kortárs Drámafesztivál főszervezője, Lökös Ildikó, a budapesti Új Színház dramaturgja. Bianca Floarea, a romániai Kultúrpont Iroda képviselője egy, nem kifejezetten a találkozóhoz kapcsolódó témában fog előadást tartani: arról beszél majd, hogyan lehet nagy projektek megvalósítása érdekében európai uniós pénzösszegeket elnyerni. A csütörtöki meghívott, Kulcsár Edit, a Debreceni Csokonai Színház főtitkára tart előadást, majd kerekasztal-beszélgetés következik a vendégszínészek, rendezők, szakértők részvételével. A szervezők a szerzői jogok tematikájában is szerettek volna beszélgetéseket szervezni, azonban ehhez a témához nem találtak vállalkozó szellemű előadót, így ez idén elmarad.
Az előadásokon és beszélgetéseken kívül két állandó kiállításra is sor kerül majd a dráMA keretén belül. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet jóvoltából Ignácz Rózsa háromszéki születésű színésznő életét bemutató kiállítás lesz a színház előcsarnokában. Továbbá az Alkotni jó! című, a Tomcsa Sándor színésznőinek és munkatársainak alkotásaiból összeállított kézműves-kiállítást is megtekintheti a nagyérdemű.
Mivel az előadások nagy része stúdiótérben lesz megtekinthető, a helyek száma korlátozott. Jegyek a színház jegyirodájában válthatók, hétköznapokon 11–14, illetve 15–17 óra között. A kolozsvári vendégelőadásra 20 lej lesz a belépő, a többi előadásra 12 lej. Azon színházkedvelők, akik az előadások többségét szeretnék látni, vásárolhatnak bérletet 50 lejért. Az október 14-ei, marosvásárhelyi vendégelőadás (Kiss Csaba A Dög című darabja) Haáz Rezső-bérletes előadás is lesz egyben.