Fotó: Petho Melania
Ardai Ildikó textilművész FESTÉKES című erdélyi szőnyegkiállítás-sorozatának tárlata nyílt meg pénteken a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban.
2010. április 18., 20:472010. április 18., 20:47
2010. április 18., 21:122010. április 18., 21:12
Fotó: Pethő Melánia
20 év textil műalkotásai láthatóak péntektől a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban. A 17 különböző szövési technikával készült szőnyeg a budapesti Ardai Ildikó textilművésznő alkotásai. Ardai Ildikó az 1970-es években indult új textiles mozgalom résztvevője. Szőnyegtervezőként a székely “festékes” szőnyegszövés tradícióját keltette új életre, adott új vizuális képet ezek sajátos egységének. Az 1980-as évektől nagyméretű, térbe helyezett textilszobrokat is készít, valamint a fűzvesszőfonás tehnikáját is használja.
Alkotásait, munkásságát több szakmai díjjal ismerték el: Fal- és Tértextil Biennálé fődíját kapta 1983-ban, valamint 1984-ben Formatervezési Nivódíjjal tüntették ki. 1998-ban a magyar iparművészeti szakma nívós díjával, Ferenczi Noémi díjjal jutalmazták alkotását.
Amint Csergő Tibor múzeumigazgató elmondta, a tárlat egyben a Tarisznyás Márton Múzeum 2010-es évének indítása is egyben.
Fotó: Petho Melania
Hozzátette, a szövés szerencsére még nem tűnt el teljesen a székelyföldi háztartásokból, ma is számos helyen használják még a szövőszékeket. Nem kell tehát feltámasztani a kézi szövés technikáit, hanem csak meg kell őrizni azt, és továbbadni. A székely festékesek készítési módját itt, Székelyföldön és a Gyimesekben leste el Ardai Ildikó is. Elhangzott: a székelyföldi kiállítás-sorozat célja visszavinni az anyagot a gyűjtésterületre, felébreszteni a székely „festékes” szőnyeg témában itt még meglévő ismeretet és szaktudást.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.