Fotó: Veres Nándor
21+21. Puşcaş László és Kopacz László fiatal alkotóknak nyílt kiállítása csütörtökön este Csíkszeredában a Kájoni János Megyei Könyvtárban.
2013. szeptember 19., 20:582013. szeptember 19., 20:58
2013. szeptember 19., 21:412013. szeptember 19., 21:41
„Két régi barát, két ifjú tehetség, két kifejezésmód – közös élményvilág, hasonló hangnemek” – jellemezte a képzőművészeti tárlatot Túros Eszter művészettörténész, aki szerint örvendetes, hogy az alkotók 21 évesen már ilyen termékenyen dolgoznak, hogy ilyen gazdag kiállítással lephették meg szülővárosukat.
Kopacz László sokszor a személyes köréből választja alanyait, portrésorozatának szereplői családtagok, önmaga és ismerősei nagyon is élethűek, már-már fotószerűek. A tárlaton láthatók azon munkái is, amelyek az alkotói fantáziájának szüleményei, a művészettörténész szerint ez sajátos hangulatot kölcsönöz a kiállításnak.
„Absztrakt és figuratív, a hétköznapok tárgyai és a képzelet furcsa szereplői szerves egységben népesítik be ezt a nagyon sajátos, szubjektív világot. A valós és a fiktív itt egyenrangú, együttesen vezetnek bennünket a világ megismeréséhez. A bohóc figurája folyton színre lép, felhívja magára a figyelmet, irányítva azt. Mintha ő lenne a főszereplő, ez a valós, mégis mesebeli, groteszk figura, aki folyton kellemetlenkedik, szórakoztatva–összemosva valóság és képzelet határait. És mintha egy különös, kedves bohóc nézne ránk önmagáról készített portréján is. Különös áthallás ez, mely a bohóc figuráját, a bohóc fogalmát egészen más fényben világítja meg” – elemezte a munkákat Túros.
Szerinte Puşcaş László térplasztikái sem vonatkoztatnak el teljesen a valóságtól, de megmozgatják a szemlélődő fantáziáját. „Jól megmunkált, kitalált lények, szerkezetek, melyek nem rugaszkodnak túl messzire a valóságos formákról, alakzatoktól, mégis túlmutatnak azokon a képzelet, a mese, a fikció javára, teret nyitva, teret engedve a nézők fantáziájának is. Emberi játék ez, amelyben mélyen él még a gyerekkor élményvilága, derűje, ugyanakkor egy nagyon öntudatos, a világról folyamatosan véleményt formáló viszonyulást is takar” – mondta Túros Eszter.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!