Ünnepelnek a nagyszebeni újságolvasók és -írók. A megye napilapja, a Tribuna idén tölti fennállásának 130. évét. Számos rendezvényt, kulturális megnyilvánulást szerveztek és szerveznek az évforduló alkalmából egész évben.
2014. augusztus 04., 19:222014. augusztus 04., 19:22
2014. augusztus 04., 20:052014. augusztus 04., 20:05
Nagyszeben a várost átszelő Szeben folyócskáról kapta a nevét. Az egykori szász Hermannstadtot valósággal körbeöleli a két folyócska a Szeben és a Hortobágy. Itt alapított lapot 130 évvel ezelőtt egy Arad megyei, világosi születésű Ioan Slavici nevű prózaíró.
Abban az évben, amikor már járt villamos a városbeli jellegzetesen kanyargó utcácskákban, 1884. április 14-én egy maroknyi kultúrember, az író Ioan Slavici vezetésével lapot csinált a városnak Lelátó (Tribuna) néven. Akkor még Szőke Magyarosy Katalin volt az író felesége.
Az irányító szellemet mindenekelőtt Slavici képviselte. A lap intézőbizottságában ugyan ő volt a legszegényebb, de szellemiekben egymaga többet ért, mint a másik kilenc együttvéve. Dolgozott a lapjánál Ady Endre barátja, Octavian Goga, valamint George Coşbuc és sok más, később híressé vált személyiség. Az új, liberális eszmeiségű lap vonzotta a kultúra embereit.
A Tribuna az egyetlen Szeben megyei napilap, amely elméletileg minden lakoshoz eljut a napi tízezer fölötti példányszámával, a nagyszebeni közel négyezres, a medgyesi hat és félezres, az erzsébetvárosi csaknem ezer lelket számláló magyarsághoz is. Ehhez adódik még tízezer olvasó, aki a világhálón olvassa a lapot. De olvassák a Szeben megyéből más megyékbe elszármazottak, a külföldön – Németországban, Ausztriában, Spanyolországban, Nagy Brittanniában, Egyesült Államokban, Hollandiában vagy Görögországban – élők is. Példányszámával meghaladja a vezető országos lapok – az Adevărul és a Jurnalul Naţional – olvasottságát a megyében.
A Tribuna Kiadó és Sajtóház a nagyszebeni polgármesteri hivatal anyagi támogatásával elindított egy projektet az évforduló megünneplésére. Ennek képezte részét a 130 éve együtt című kiállítás, amely az alapítástól mostanig eltelt időszak sajtófotóit, cikkeit mutatta be egészen napjainkig. Ugyanilyen címmel készült egy film, amely a lap történetét mutatja be. Román sajtósok Szebenért címmel olyan akciót szerveztek, amelynek keretében novemberig havonta két-két romániai újságíró látogat el a városba s mutatja be saját lapjában a 130 éves újságot és olvasóit.
December 5-én kerül sor a Tribuna gálára, amelynek műsorán szerepel a hűséges olvasók, a lapot támogató magánszemélyek, kulturális, közéleti, a civil társadalom helyi személyiségeinek kitüntetése is a gazdag művészi program mellett.
A Tribuna rendszeresen ad híreket, tudósításokat a megyében élő magyarok életéről is. Benne olvashattunk fényképes tudósítást a magyar filmnapokról, az oltszakadáti magyarok idei márciusi budapesti látogatásáról, a Nagyszebeni Magyar Kulturális napok rendezvényeiről. De ugyanitt jelent meg tudósítás az erzsébetvárosi művelődési fesztivál magyar-örmény vonatkozásairól. Az egyik legvisszhangosabb riport az István, a király című rockopera nagyszebeni bemutatóján készült 2007 augusztusában, amikor nyolcezernél több néző tolongott a stadionban az Ars Hungarica égisze alatt szervezett rendezvényen. Ebben az évben volt egyébként – Luxemburggal együtt – Nagyszeben Európai kultúrális fővárosa.
Ezekben a napokban zajlanak a nagyszebeni augusztusi magyar rendezvények: gulyás és vadhús kóstolás a falumúzemban, augusztus 13-án Borsos Miklós emlékünnepi műsorra kerül sor (Borsos Nagyszebenben született 1906. augusztus 13-án), 19-én Szent István napi ünnepet tartanak a szebeni magyarok, augusztus 25-én, este Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint koncerteznek a nagyszebeni Atrium Kávézóban. Mindezekről az eseményekről hírt ad a megye napilapja.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!