Fotó: Daczó Katalin
A székely székek a tizennyolcadik században című munka harmadik köteteként jelent meg a marosvásárhelyi Mentor kiadónál Pál-Antal Sándor nyugalmazott levéltáros Csík-, Gyergyó- és Kászonszék 1701–1722. között című kötete. A csíkszeredai városházán tartott pénteki könyvbemutatón Szőcs János történész ismertette a könyvet.
2010. január 23., 09:482010. január 23., 09:48
2010. január 23., 13:532010. január 23., 13:53
Fotó: Daczó Katalin
Pál-Antal Sándor többek között Csíkszeredában, Budapesten, Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyszebenben kutatva gyűjtötte össze a 18. századi eleji csíki összeírások anyagát. Ezeket teszi most hozzáférhetővé a kutatók, érdeklődők számára a bevezető tanulmánnyal is ellátott forráskötet.
Az adatokból képet kaphatunk a korszak csíki társadalmáról, az egyes települések népességéről és társadalmi berendezkedéséről. Megtudhatjuk például, hogy 1720-ban Csík lakossága nem egészen ötezer családból (mintegy huszonötezer főből) állt, de a székely székek közül itt volt a legnépesebb a katonarend, a szabad székelyek rétege. Ugyanakkor szinte hiányzott a városi lakosság. Az egyedüli mezőváros Csíkszereda éppen csak létezett, nem tudja betölteni a kézműipari-kereskedelmi feladatát. 1713-ban például, amikor negyven családot írtak össze a városban, csak egyetlen gombkötő alkotta a kézműves-lakosságot.
„Ebben az időszakban került Székelyföld egyik államhatalom keretéből a másikba. Az új hatalom, új rendszer megváltozott életkörülményeket hozott s én ezt az átmeneti időt szeretném megírni” – mondta Pál-Antal Sándor a könyvbemutatón. A szerzőnek eddig tizennyolc kötete jelent meg és újabb három kiadásra vár.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.
Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.
Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
szóljon hozzá!