Banner Zoltán művészeti író, művészettörténész, költő, előadóművész kapta a Kriterion Alapítvány ez évi kitüntetését. A Kriterion Koszorú ünnepélyes átadásának a Gyergyószárhegyen zajló, Klasszikusok Nemzetközi Alkotótáborának zárókiállítása szolgáltatott méltó keretet.
2011. október 25., 19:482011. október 25., 19:48
2011. október 25., 20:312011. október 25., 20:31
A Kriterion Alapítvány kuratóriuma, híven az alapító elnök és a kitüntetést indítványozó Domokos Géza szellemi örökségéhez, idén Banner Zoltán művészettörténész, író, költő, előadóművésznek adományozta a 2011. évi Kriterion Koszorút. Az alapítvány évről évre olyan, az erdélyi magyarság szolgálatába állított életművet jutalmaz, melyet a cselekvő közösségszeretet és a nyitott, európai gondolkodásmód jellemez.
„Banner Zoltán olyan sokféle módon szolgálja a közösséget és a szellemet, hogy nyugodtan azt mondhatjuk róla, hogy reneszánszember, hiszen nem csupán szakmailag lehet értékelni, hanem alkotóként is; nem csak szerkesztő volt, újságíró, nem csak művészettörténész, hanem költő is. Sokan úgy ismerték meg, mint versmondó embert” – fogalmazott méltató beszédében Nagy Miklós Kund író, művészetkritikus.
Laudációjában a kritérion szó görög jelentéseit, a mérce és a minőség fogalmakat társította a kitüntetett Banner Zoltán munkásságával. „Ez a két dolog benne van Banner Zoltánnak a teljes munkásságában. Egyfelől úgy, hogy amit ő ír, amit ő tesz, az a minőség jegyében zajlik; másfelől pedig úgy, hogy olyan mércét állít önmaga és azok elé az emberek elé, akiknek a könyveit szánja, hogy az valóban az igényesség jegyében állja meg a helyét” – hangzott el a laudációban.
A kitüntetett Márton Árpád festőművész, a Kriterion Alapítvány kuratóriumi tagja is méltatta. Banner Zoltán személyét ifjúkori emlékeiből idézve mutatta be, majd munkásságát ismertette a hallgatósággal.
„Banner Zoltán tevékenységét három nagy területen fejti ki: művészeti író és művészettörténészként, költőként és nem utolsó sorban előadóművészként. Több mint ezer tanulmány, cikk, katalógus előszó szerzője, rádió és tévé műsorok szerkesztője, illetve szereplője. Számos kiállítást rendezett és nyitott meg Erdélyben, valamint Magyarországon. 48 könyve jelent meg. Előadóművészként 1964-től lép fel rendszeresen, hazai és külföldi pódiumokon. A legnagyobb sikert a Petőfi a hídon című előadása jelentette” – hangzott el Márton Árpád méltatásában.
Banner Zoltán munkásságát az évek során számos értékes díjjal és elismeréssel jutalmazták, ennek ellenére a most kapott Kriterion Koszorút azért tartja az egyik legértékesebbnek, mert – mint mondta – ezzel saját közössége ismerte el munkásságát.
„Magyarországon könnyű elismeréshez jutni, itthon sokkal nehezebb, hiszen igényesebbek vagyunk egymással, meg nincsenek is olyan díjaink és lehetőségeink, hogy egymást kitüntessük oly módon, ahogy megérdemeljük” – fogalmazott. Kijelentette, az elismerés munkájának folytatására kötelezi. „Azok a pályák, melyeket itt most talán tulságosan is erős fényben méltattatok, ezek továbbra is köteleznek engem. Csak azt tudom megigérni nektek, hogy ugyanígy fogom továbbra is végezni a dolgom” – biztosította az átadáson jelenévőket Banner Zoltán.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!