A marosvásárhelyi Vártemplom Jókai (Eminescu) utcai Bocskai-termében a 90 éves Keresztes Gyula műépítészt köszöntötték. Az EMKE Maros megyei szervezete rendezésében sorra került eseményen a közismert helytörténész, közíró ünneplésére sok marosvásárhelyi gyűlt össze.
2011. május 27., 16:092011. május 27., 16:09
2011. május 28., 19:232011. május 28., 19:23
Jó helyen – Bocskai fejedelem alatt
Marosvásárhelyen született, itt élte le életét a kiváló műépítész, aki féltő gonddal vigyázott arra, hogy a marosvásárhelyi és megyebeli építészeti és történelmi emlékek ne kerülhessenek a feledés homályába. Ezért pedig nem csak a szakma eszközeivel, de megjelent könyveivel is sokat tett.
A jó egészségnek örvendő, kiváló humorú Gyula bácsit csütörtökön este az EMKE helyi elnöke, dr. Ábrám Zoltán köszöntötte, majd ugyancsak ő mondott laudációt. Az 1955–58 között városi főépítészként tevékenykedő Keresztes Gyula ezután röviden vallott életútjáról.
„Szerencsés embernek mondhatom magam, hiszen 1940-ben minden további nélkül bejutottam a Budapesti József Nádor Műegyetemre. Aztán a sors úgy hozta, hogy a diplomavizsgára már útlevéllel kellett mennem, s annak felmutatásával jöhettem haza is” – mondotta el a szakmai kezdetekről az ünnepelt, akit a találkozóra elkísért felesége is – fél évszázada élnek boldog házasságban. Életéről, itthoni helytállásáról olyan természetes egyszerűséggel vallott, ami példamutató lehet a manapság szülőhelyüket elhagyni készülő fiatal értelmiségiek előtt.
Egy nem létező, de mégis élő könyv
Apa, fia és egy könyv
Gyula bácsi után fia, Pál vette át a szót, aki édesapja ötödik könyvének kálváriájáról beszélt. Keresztes Gyula négy könyvet írt (Maros megyei kastélyok és udvarházak, Vásárhelyen vásár tartatik, Marosvásárhely régi épületei, Marosvásárhely szecessziós épületei), ezelőtt három évvel készült el az ötödikkel, amely óriási hiányt lett volna hivatott pótolni. A könyv címe: Maros megye középkori templomai. Amint Keresztes Pál elmondotta, édesapja az 1330–33-as pápai tizedjegyzékek lajstromát vette alapul, ennek dokumentumai alapján kereste fel a 132 templomot vagy azok maradványait (a 132-ből mára már csak 89 áll). Rajzokat, fényképfelvételeket készített, levéltárakban kutatott, míg végül áldozatos munkával elkészült a könyv anyaga. A műszaki előkészítésben a fia segédkezett, s találtak egy kolozsvári kiadót is, amely vállalta a megjelentetést. Végül 3 évi várakozás, huzavona, hitegetés után a könyvből elkészült 2 (kettő) példány. Egyik Gyula bácsinál van – ezt láthattuk is – egy pedig a kiadónál maradt.
„Olyan ez a könyv, mint a középkori kódexek. Úgy vigyázunk rá, mint a szemünk fényére, ki nem adjuk a kezünkből” – mondotta a fiatalabbik Keresztes. Aki azért még reméli, hogy akad egy becsületesebb kiadó, amely felvállalja a nagy értéket képviselő könyv megjelentetését.
Titkok őrizője
Megmutatta a hallgatóságnak a Szent Erzsébetet ábrázoló oltárkép másolatát
Gyula bácsi önmagát tagadta volna meg, ha ezen a találkozón nem lepi meg a résztvevőket valami újdonsággal. De megtette. „Budapesten a Szépművészeti Múzeumban járva fedeztem fel egy csodálatos szárnyasoltárt, amely a Marosvásárhelyi szárnyasoltár nevet viseli. Annyit sikerült megtudnom, hogy a – többek között – Szent Erzsébetet is ábrázoló oltárkép a marosvásárhelyi ferences rendiek templomából került a múzeumba. De hogy mikor, hogyan, ki által, azt nem sikerült kideríteni. Annyit tudtak elmondani az ottani szakemberek, hogy vásárlással került a múzeum birtokába” – mondotta el a hallgatóságnak Gyula bácsi. Aztán megmutatta a Szent Erzsébetet ábrázoló festmény másolatát, amit a budapesti múzeológusok bocsátottak rendelkezésére. Ahogyan a vásárhelyiek Gyula bácsit ismerik, szinte biztos, hogy megoldja majd ennek a képnek a titkát is.
Sérülésekkel úszták meg az utasok, miután autójukkal árokba borultak szombaton este Nyárádmagyaróson. A helyszínre a nyárádszeredai tűzoltóságot riasztották, de nem volt szükség arra, hogy az utasokat kimentsék a járműből.
Halálra gázolt a vonat egy személyt szombaton este Marosvásárhelyen, a Rozmaring utca közelében.
A marosvásárhelyi játszótereket jártuk körbe, hogy megnézzük, milyen állapotban vannak. Íme, a tapasztalataink, és ahogy az ottlévők látják.
Közzétette a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia május 27-i, 29-i és 30-i hangversenyek programját. Többek között zongoraestre és szimfonikus hangversenyre várják az érdeklődőket.
Tünetmentesen is ajánlják a bőrgyógyászok az évi egyszeri anyajegyvizsgálatot, hiszen az időben felfedezett elváltozás életet menthet. Marosvásárhelyen ingyenes a melanomaszűrés a bőrgyógyászaton, Csíkszeredában idén nem szervezik meg ezt.
Hét helyszínen szerveztek állásbörzét pénteken Maros megyében, amelyen 258 munkanélkülit alkalmaztak.
Motoros szivattyúkkal kellett közbelépnie a Maros megyei tűzoltóságnak péntekre virradó éjjel Mezőpagocsán, hogy kiszivattyúzzák a vizet a heves esőzések nyomán elárasztott udvarokból.
Nemcsak a helyi, hanem a más településekről, más megyéből érkező koldusokkal is gondok vannak. A koldulás ellen indít kampányt a marosvásárhelyi városháza, arra kérve a városlakókat, hogy ne adjanak pénz a kéregetőknek.
Még az aranyat érő májusi eső sem szegte kedvüket azoknak a marosvásárhelyi iskolásoknak, akik a lábbuszprogram keretében közösen gyalogolnak péntekenként az iskoláig. A Marosszéki Közösségi Alapítvány programjához mintegy kilencven iskolás csatlakozott.
Két magyarlakta településnek lett hivatalos címere és zászlaja: az RMDSZ javaslatára a kormány a csütörtöki ülésen úgy döntött, hogy Sóvárad hivatalos zászlót, míg a Bihar megyei Nagyszalonta címert kap.
szóljon hozzá!