Fotó: unknown
Sürögtek-forogtak körülötte az emberek, kattantak a fényképezőgépek, és mindenki szeretett volna egy kicsit beszélgetni Márton Mihállyal, alias Jóska bácsival, Maros megye legidősebb polgárával. Születésnapját ünnepelte a hétvégén családja körében, és beszélgetés közben pipáját kétszer is megtömte, de még egy kupica pálinkát is megivott.
2010. március 01., 20:522010. március 01., 20:52
2010. március 01., 22:442010. március 01., 22:44
Fotó: unknown
Nem zavarta a sok idegen ember és a kamerák sem, csak kissé elfáradt a sok meséléstől. „Szép élet volt” – ismételte többször is Jóska bácsi, aki 1903-ban született Görgényüvegcsűrön, de egy hetes korában már Görgényszentimrére költöztek, és itt nevezte el nagymamája Jóskának. „Apai nagyanyámnak nem tetszett, hogy én Mihálynak kereszteltek, és ezért azt mondta, hogy Jóska leszek, így maradt rám a név” – mondta az ünnepelt, majd megtöltötte pipáját, és Kati néniről mesélt tovább, akivel 66 évig éltek együtt, és három gyereket neveltek fel. Felesége már 14 éve elhunyt. Hat unokával és hét dédunokával is büszkélkedhet ma Jóska bácsi, aki mindkét világégés szemtanúja volt, jóllehet sosem harcolt a fronton.
Mulatósabb menyecskére lelt
Mulatós, vidám életet élt. 18 éves kora óta dohányzik és pálinkázik, habár mostanában már alábbhagyott a szilvapálinkával a magas vérnyomása miatt. „Már csak házi készítésű szeszből csinált pálinkát iszom, mert magas a vérnyomásom, de már ez a pálinka sem a régi” – mondta a 107 éves ünnepelt, aki másodszor is megtömte pipáját, bár már nem olyan gyorsan, mint ahogy valószínűleg pár évtizeddel ezelőtt tette. „Volt ez a leány, akivel két évig voltam, de ez a leány se nem táncolt, se nem énekelt, bolondultam meg. Aztán leszerelt az egyik barátom a katonaságból, és elvette ő a leányt, én nem haragudtam, mi voltunk a vőfélyek a lakodalmán, én meg találtam egy mulatósabbat” – emlékezett vissza Jóska bácsi felesége előtti kedvesére. „Mentünk mulatni hol a rományokhoz, hol a magyarokhoz, ahol éppen bál volt, és vittük a gyereket is, tettük fel az asztalra, és mulattunk” – mesélte.
Fotó: unknown
A Szent Balázs Alapítvány október 18-án a marosvásárhelyi Studium HUB-ban szervezi meg szimpóziumát, amelyen többek között arra keresik a választ, hogy miként tanulunk hatékonyan a 21. században. Az esemény bárki számára nyitott.
Pénteken 17 órától nyitja meg kapuit a KultFeszt idei kiadása Marosvásárhelyen a Kultúrpalotában, ahol izgalmas előadások, koncertek, szórakoztató programok várják az érdeklődőket a kamaszok és tabuk témakörében.
Szombaton forgalomkorlátozásra lehet számítani Marosvásárhely főterén, ugyanis ismét megszervezik a Rally60 autóversenyt, amely nem hagyományos gyorsasági verseny, hanem egy kalandos, autós megmérettetés.
Ismét látogatható lesz a Mircea Birău-uszoda, ahol a medencék, a szauna és a sporttevékenységek is várják a vendégeket hétfőtől. A létesítmény hétköznapokon és szombaton is várja a víz szerelmeseit.
Huszonnyolc éves volt az a fiatalember, aki életét vesztette a pénteken hajnalban Balavásár határában bekövetkezett autóbalesetben.
Marosszentgyörgyön színes programokkal várják idén is a helyieket és környékbelieket az immár tizenegyedik alkalommal életre hívott magyar közösségek napjára.
Súlyos közúti baleset történt a 13-as országúton, Balavásár Segesvár felőli kijáratánál péntek hajnalban, egy ember életét vesztette.
A 31. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár egy különleges, írócsaládokkal közös vacsorával indít, ahol a Keményekkel és a Závadákkal beszélgethetünk irodalomról és alkotásról. De rajtuk kívül még számos íróval és költővel is találkozhatunk itt.
A belvárosi mélygarázs megépítéséhez szükséges telek átvételéről szavaztak kedden a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők. Úgy tűnik, ez volt az utolsó akadály, így végre nekifoghatnak a munkálatoknak.
Hétvégén kezdődik a téli szezon a Maros Műjégpályán, ahol az első közkorcsolyával és a Kori Suli újraindulásával várják a jég szerelmeseit.
szóljon hozzá!