
Fotó: Csató Andrea
A groteszkben mindig ott van a sziszifuszi értelmetlenség magja – véli Bélai Marcel rendező, aki a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulatával állítja színpadra Franz Kafka A per című regényének adaptációját. A bemutatót november 26-án tartják.
2024. november 15., 16:152024. november 15., 16:15
2024. november 15., 19:082024. november 15., 19:08
Bélai Marcel a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rendező szakán Sebestyén Aba osztályában végzett, majd 2023-ban a mesteri rendező szakon, Bocsárdi László osztályában. Jelenleg a Babeş–Bolyai Tudományegyetem doktori hallgatója és óraadó tanára. A Tomcsa Sándor Színház társulatával első alkalommal dolgozik együtt, a színház művészeti vezetője, Barabás Árpád meghívására.
– mutatott rá, amikor két próba között leültünk beszélgetni.
A fiatal rendező Budapesten született és nevelkedett, nemrég Szatmárnémetit választotta otthonául. Mint vallja, a legfontosabb színházi szocializációs évei Erdélyben teltek, így „a romániai román, meg a romániai magyar színjátszás, vagy az erdélyi színházművészetnek a fogalmazásmódját sokkal inkább érzem a sajátoménak, mint az otthonit.” Az elmúlt két évadban több előadást is jegyzett rendezőként: Petőfi Sándor: Az apostol (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat), Gyűlöletvarieté (Shoshin Színházi Egyesület), Martin McDonagh: A kripli (Szatmárnémeti Északi Színház – Harag György Társulat), O. Horváth Sári: Bolondvilág, avagy the Marx Brothers (szabadkai Kosztolányi Dezső Színház).
Fotó: Dániel Helga. Forrás: Tomcsa Sándor Színház
Rendezéseiben hangsúlyos a groteszk fogalmazásmód, a groteszk felmutatása.
Ilyenkor olyan megnyilvánulási formák jönnek elő, amelyek egyébként a felszín alatt ott vannak, csak szépen, illedelmesen, a megfelelési kényszerekből kifolyólag mégsem engedünk szabadjára. Engem pont ennek a felszabadítása érdekel. Ugyanakkor, a groteszkben mindig ott van valamilyem módon a sziszifuszi értelmetlenségnek a magja, és ez az utóbbi időben számomra egy fontos témává vált, hogy valahogy muszáj – minden, a jelenvalónkból érkező ellentétes információ ellenére – megtalálnom azt, hogy akkor mi értelme is van ennek az egésznek.”
Fotó: Dániel Helga. Forrás: Tomcsa Sándor Színház
Voltaképp a megnyugvás és belesimulás azok a kategóriák, amelyek körül gravitálunk. De persze ezek az állapotok sem feszültségmentesek vagy önfeledtek. Talán ez Kafka »mágiája«, hogy az ellentétpárokat odáig fokozza, ahol már nyelvileg elbeszélhetetlenné, megfoghatatlanná válnak a megélések. Ide szeretnénk eljuttatni a nézőket is.”
A per Franz Kafka leghíresebb regénye, amelyet 1914-ben írt, de csak tizenegy évre rá jelent meg nyomtatásban. Az előadás ismertetőjében ezt olvashatjuk: Josef K.-t, egy bank cégvezetőjét, 30. születésnapjának reggelén váratlanul letartóztatják. A vádat nem ismertetik, K. pedig igyekszik figyelmen kívül hagyni a reggeli eseményeket. Ez persze lehetetlen. A törvényszék mindig és mindehol utoléri őt. A bizarr, labirintusszerű igazságszolgáltatási rendszerben bolyongó K. útját kizsigerelt és reményvesztett alakok keresztezik, akik érthetetlen módon mind tőle várják helyzetük jobbrafordulását.
A per Josef K. küzdelme a bűntudattal, valamint a szabadság és megváltás keresésének mindenre kiterjedő gyötrelmével.
Fotó: Csató Andrea
Talán az értelmetlenség közepette mégis a megváltásnak a vágya az, amivel ő küzd, vagy amit próbál elérni minden negatív előjelű történés ellenére” – magyarázta a rendező. Hozzátette, a főszerepet játszó Jakab Tamással is sokat beszélgettek arról, hogy Josef K. nem egy mártír. Már csak azért sem, mert egy pökhendi alak, aki 30 évesen egy nagy banknak a harmadik legfontosabb embere.
Tulajdonképpen, mi ez a letartóztatás? Itt van egy fiatalember, aki látszólag rendkívül sikeres abban, amit csinál, nagyon magas presztízse van, és mégis elindít önmagával szemben egy folyamatot. Mert ez az ő belső folyamata, hogy mi lehet ez a momentum, hogy egyszer csak felébred, és valahogy mindaz, amit ő addig normalitásnak vett, és amiben a mókuskerekét hajtotta, az a rendszer az egyik pillanatról a másikra teljesen hazugságnak tűnik és teljesen elfogadhatatlannak. Ez az a töréspont, ami az egészet elindítja.”
Kafka regényének adaptációját Bélai Marcel Takács Réka dramaturggal közösen – akivel már több munkafolyamatban vettek részt együtt – készített el, és mint mondta, az alapművet szerették volna kidomborítani, a hozzáírások, átköltések inkább csak a színpadi működés szükségszerűségéből fakadtak. Az előadás látványtervezője Hatházi Rebeka, a zenét Bocsárdi Magor szerezte.
Szereposztás: Josef K. – Jakab Tamás; Willem, Bertold, Titorelli, Negyedik vádlott – Wagner Áron; Franz, Felvilágosító, Block, Szerelő, Inas – Esti Norbert; Igazgatóhelyettes, Bírósági szolga, Huld – Tóth Árpád; Grubachné, Brünhilde, Lady Fitness – László Kata; Lány, Irodavezető, Gyáros, Harmadik lány – Pál Attila; Titkár, Leni, Harmadik vádlott – Veres Orsolya; Felügyelő, Bürstner kisasszony, Első vádlott, Másik lány – Albert Orsolya; Asszony, Vesszőző, Második vádlott, Egyik lány – Nagy Xénia-Abigél; Pap – Barabás Árpád.
Egyetlen falat ebből a meleg, spenótos-parmezános csodából, és garantáltan magad mögött hagyod a nap minden fáradtságát.
Mi kell idén nyáron az olvasóknak? Kortárs versek, klasszikus regények, romantikus bestsellerek és örök kedvencek. A csíkszeredai Gutenberg könyvesbolt munkatársai segítettek eligazodni a nyár könyves trendjei között.
Visszatértek a képernyőkre a sárkányok, Anya Taylor-Joy egy üldözött szélhámos bőrébe bújik, előzménytörténetet kap a Dr. Szöszi, és önálló sorozatban tér vissza a The Big Bang Theory két mellékszereplője is. Ajánló.
Két csíkszeredai biciklisfutár egy elsőre őrültnek tűnő ötlettel állt rajthoz a Tour Horizonton: futártáskával a hátukon vágtak neki a 700 kilométeres kalandnak. Négy és fél nap, 8000 méter szintkülönbség és számtalan történet lett belőle.
Közösségépítés, mozgás, városi kerékpározás és egy kis nyári szabadságérzet. Július 11-én először szerveznek Critical Mass felvonulást Csíkszeredában, amely mögött lelkes civilek és egy közös ügy áll.
Mindenki számára elérhető próbaterem nyílt Gyergyószentmiklóson, ahol zenészek próbálhatnak, demófelvételeket készíthetnek, és akár új zenekarok is alakulhatnak. A fiataloknak, kezdőknek kiváló lehetőség.
Mindössze 750 ezer dollárból készült és eddig 400 millió dollárt hozott. A Megszállottság (Obsession) az év horrorja, ami megdolgozza a nézőjét, a Z-generáció pedig emellett tette le a voksát a futószalagon érkező blocbusterekkel ellentétben.
Ez a selymes brokkolikrémleves a tejszíntől és egy kevés vajtól lesz igazán lágy, miközben a szerecsendió és a fokhagyma tökéletesen kiemeli a zöldségek ízét.
Proteines puding, fehérjés csoki, extra proteinnel dúsított tej. Ma már szinte mindenből létezik fitnesz-változat, de valóban hiányt szenvedünk fehérjéből, vagy a marketing diktálja az étlapot? Pirlea Alessandra dietetikussal jártuk körül a kérdést.
2028-tól már nem ad ki lemezes videójátékokat a Playstationt birtokló Sony. Ez már hivatalos, az ehhez kapcsolódó iparági pletyka pedig, hogy a soron következő konzolok teljesen digitálisak lesznek és nagyon sokba fognak kerülni. Képbehozó.
szóljon hozzá!