Egyre több önkormányzat dolgozik azon, hogy a lehető leghamarabb újranyissa a település egykori barompiacát. Csíkkozmáson például két-három héten belül kinyit az évekkel ezelőtt bezárt létesítmény. Ezzel szemben Csíkszeredában a helyzet egyelőre változatlan, így egy ideig még biztosan a barompiac mellett – autók csomagterében – fogják árusítani a hathetes malacokat.
2011. július 06., 16:112011. július 06., 16:11
2011. július 06., 16:302011. július 06., 16:30
Pár óra alatt elfogyott a teherautónyi gabonaszállítmány. Egy eladó, több vásárló
„Még nem is olyan rég a cigányok úgy próbálták ki az eladó lovak erejét, hogy a piacon lévő jókora betondarabra kötötték az állatot. Ha az állat bírta a terhet, volt vásár, ha nem, akkor bizony úszott az üzlet” – emlékezett vissza a közelmúlt piaci hangulatára az a pálfalvi férfi, aki szerda reggel malacot szeretett volna vásárolni a csíktaplocai állatpiacon, de ott egyetlen eladó állatot sem talált. Egyébként a piacbejárat közelében 150 lejért lehetett nyolchetes malacot vásárolni. A taplocai barompiacon hivatalosan egyetlen kereskedő volt: egy felcsíki vállalkozó az árpa és búza kilójáért 1,3 lejt, a kukoricáért 1,2 lejt, a negyven kilogrammos kiszerelésű kukoricadaráért 48 lejt, a harminc kilós korpáért pedig harmincöt lejt kért. Monopolhelyzetének köszönhetően teherautójáról néhány óra alatt elfogyott az áru.
Csíkszeredában marad minden a régiben
„Az állategészségügyi megszorítások miatt oda jutottunk, hogy már senki nem vált ki engedélyt állatárusításra. Gabona eladására minden héten kérnek engedélyt, egyébre viszont nem. Sőt, lakossági kérés sem érkezett arra, hogy a követelményeknek megfelelő piacot nyissunk Csíkszeredában” – mondja Graur Adrian, a csíkszeredai zöldség- és gyümölcs, illetve a barompiac felelőse. Az önkormányzat megbízottja lapunkat arról tájékoztatta, hogy amennyiben igény lenne, néhány nap alatt tejesítenék az előírásokat: WC-t építenének, a vezetékes vízcsapra órát szerelnének, és kialakítanának egy állatorvosi helyiséget is.
Szombat, vasárnap: piacnap
„Néhány hét és újra megnyitjuk a község barompiacát” – ezt már Bodó Dávid, Csíkkozmás polgármestere újságolja, aki úgy számolja, hogy legkésőbb e hónap végére elkészülnek azok a létesítmények, amelyek szükségesek a piac megnyitásához. A lázárfalvi eltérőnél lévő területen már megépült a fertőtlenítő pont, a rámpa, az illemhelyiség, kivezették az ivóvizet, „már csak az állatorvosi iroda megépítése van hátra”. A kozmásiak az állattetemek elszállításával és megsemmisítésével megbízott brassói céggel is megkötötték a szerződést. Habár még nem döntötték el, de úgy hírlik, lakossági javaslatra vasárnap lesz Kozmáson piacnap.
Jelenleg Csíkszentmártonban is az út szélén bonyolítják le az ilyen jellegű üzleteket. A helyi polgármesteri hivatal ezen az állapoton próbál változtatni azzal, hogy a mintegy félhektáros területen ősztől visszavezeti a szombati piacnapot. „A területet újrakerteltünk, a nyitáshoz szükséges létesítményeket pedig a következő hónapokban megépítjük” – magyarázza Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere.
Állatvásár csütörtökönként
Felcsíkon a karcfalviaknak volt a legnagyobb – és leghíresebb – piaca. „Nálunk volt a központ, a környező településekről mindenki idejárt. Az újranyitás időpontja egyelőre kérdéses, az viszont már jó jel, hogy az önkormányzat tulajdonát képezi az a mintegy huszonöt árnyi telek, ahol hivatalosan is működne az állatpiac” – tekint a jövőbe Gábor Tibor polgármester. Karcfalván csütörtökönként most is működik barompiac, de ez nem felel meg az előírásoknak, ezen a helyzeten próbál változtatni a felcsíki község vezetősége.
Amíg a térség érintett vezetői visszahozzák az évekkel ezelőtti piaci hangulatot, addig nagyon sokan a Bákó megyei Palánkára járnak piacra: a gyimesi településen vasárnaponként tartják a környék legnagyobb ilyen jellegű eseményét.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!