Fotó: Iochom Zsolt
A Szent Anna-feredő felújítási munkálatait adták át szerdán délben Csíkszenttamáson, helyi és megyei elöljárók jelenlétében.
2011. szeptember 07., 21:392011. szeptember 07., 21:39
A Szent Anna-feredő felújítási munkálatai Hargita Megye Tanácsának hagyományos fürdők felújítását célzó programja részeként valósult meg, amelynek keretében a fejlesztési minisztérium támogatásával tizenegy fürdőt újítanak fel a megye egész területén. A Szent Anna-fürdő munkálatainak összértéke 285 894 lej, a megyei önkormányzat saját költségvetéséből hat százalékkal támogatta a beruházást, a többi 94 százalék kormánytámogatás.
Résztvevők az ünnepélyes átadáson
„2007-ben Herczeg Ágnes okleveles kertészmérnök és lelkes csapatának munkája során kezdődött el egy nagyon szép táj kibontakozása. Felbátorodva a látott eredményen, a helyi tanács felvásárolt 1,4 hektár területet a bővítés érdekében. 2010-ben Hargita Megye Tanácsa felkarolta kezdeményezésünket, és finanszírozta a most itt látható bővítés kivitelezését” – fogalmazott Márk Tibor, Csíkszenttamás polgármestere. „A fürdő elnevezése is történelmi múltra mutat vissza, hisz a dombon található kápolna syint;n Szent Anna tiszteletére van felszentelve, aki egyben a kohászok védőszentje is” – fűzte hozzá az elöljáró. Borboly Csaba tanácselnök beszédében örömének adott hangot, hogy a Székelyföldet építjük program keretében Hargita Megye Tanácsa támogatni tudta a beruházást. „Bízom benne, hogy a fürdő a fiatalok és az itt élők kedvelt találkozóhelye lesz, és a közösség életében megtartó és összetartó szerepet tölt majd be”. Az ünnepi szalagvágást követően Tamás Márton római katolikus plébános áldotta meg a létesítményt.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!