Új köntösben a Bethlen Gábor-iskola

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Egy évig építőtelep volt, most ismét oktatás zajlik a szárhegyi Bethlen Gábor Általános Iskola központi épületében – az Európai Beruházási Bank által finanszírozott felújító munkálatokkal korszerű körülmények váltották fel az addig áldatlan állapotokat.

Pethő Melánia

2012. január 31., 15:262012. január 31., 15:26

2012. január 31., 19:482012. január 31., 19:48

2010 decemberében kezdődött el a szárhegyi iskola központi épületének felújítása, azóta a községi sportcsarnokban, a tanításhoz megfelelően kialakított osztálytermekben zajlott az V-VIII-as oktatás. Az egy éves határidőt sikerült tartania a kivitelező kolozsvári Acomin Cluj Rt.-nek, így a téli vakáció után már a felújított épületbe térhettek vissza a gyerekek. Mára már teljes a berendezkedés, hétfőtől a könyvelőség, a titkárság és az igazgatói iroda is a felújított épületben működik.

Az eredeti tervek nem mindegyikét sikerült megvalósítani

„A munkálatok minőségével nagyon meg vagyok elégedve. Örvendek, hogy egy olyan iskolában dolgozhatunk, ami megfelel a mai követelményeknek” – mondta a sajtónak kedden Czimbalmos Árpád iskolaigazgató (fotó). Hozzátette, az elképzeléseket sajnos, nem sikerült teljes egészében megvalósítani, az Európai Beruházási Bank által finanszírozott projekt ugyanis csak a felújítást engedte meg, a tervezett bővítés így elmaradt.

Az eredeti tervek szerint az épület egy újabb résszel bővült volna, ahova a mosdókat, a kazánházat, valamint egy műhelyt szeretett volna kialakítani az iskola vezetősége. Mivel a bővítés nem jöhetett szóba, viszont az illemhelyeknek és a kazánháznak helyiségeket kellett kialakítani az épületben, osztálytermeket kellett feláldozni. „Ez az átalakítás a délutáni oktatás bevezetését feltételezte, hisz az osztályok számához képest kevesebb lett a terem” – magyarázta az igazgató. Hogy ezt a kellemetlen helyzetet elhárítsák, az egyik nagyobb helyiséget két részre választottak, illetve a kazánház fölötti térben alakították ki a fizika-kémia labor felszereléseinek elhelyezésére alkalmas szobát, így – akárcsak a felújítást megelőzően – most is összesen 7 osztályban tanul a 158 V-VIII. osztályos gyermek.



Megújult környezetben könnyebben megy a tanulás

Felújítás a pincétől a padlásig

Az 1968-ban épített iskolaépületen most először végeztek felújítást, az ehhez szükséges összeget, több mint 700 ezer lejt az iskola számára egy, hét évvel ezelőtt leadott pályázat útján az Európai Beruházási Bank biztosította. A költségek fedezéséhez a szárhegyi önkormányzat és a tanügyi tárca is hozzájárult. „A földtől a tetőszerkezetig mindent sikerült felújítani” – magyarázta az igazgató. A munkálatok során a tetőszerkezet javítására, újrafödésére, a külső, belsőfalak kijavítására, meszelésére, a padlózat, a nyílászárók valamint a villanyhálózat kicserélésére került sor. Sikerült beszerelni a központi fűtést, az iskola udvarán ásott kútból bevezetni a vizet, az épületben kialakítani a mosdókat, illemhelyeket, a községi csatornarendszerre csatlakozva pedig megoldani a szennyvízelvezetést. A projekt által minden osztályterem új bútorzathoz jutott, az irodákba pedig az iskola mellett működő egyesület készíttetett bútort.

Az új állapot tovább fokozható


A további tervekről Czimbalmos Árpád elmondta, a szárhegyi önkormányzat egyik sikeres pályázata lehetővé teszi, hogy belátható időn belül nekifogjanak egy napközi építésének az iskola udvarán – az új épület sok jelenlegi gondot megoldana. A jövőre nézve pedig, amikor a kilencedik osztályok számára is helyet kell majd biztosítani az általános iskolákban, az igazgató szükségesnek tartja az iskolaépület egy új szárnnyal való kibővítését.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei