Több udvarhelyszéki község számára megoldódni látszik a hulladékelszállítás kérdése. A korábbi szolgáltató díjszabását kifogásoló és emiatt érdekvédelmi egyesületbe tömörülő 17 község közül hatban jövő hónaptól a kaposvári KVG Zrt. biztosítja a hulladék összegyűjtését és elszállítását. „A községek nyerték az árháborút” és „egy hosszú útnak ez csak az első állomása” – hangzott el kedden Máréfalván a szerződés megkötésekor.
2011. március 22., 18:112011. március 22., 18:11
2011. március 22., 18:312011. március 22., 18:31
A hat községre kiterjedő hulladékgazdálkodási szerződést a 17 községet magában foglaló Fejlődő Udvarhelyszék kistérségi egyesület (ADI) részéről Dávid Lajos elnök, a szolgáltató KVG Zrt. részéről pedig Püspök Rudolf írta alá. A hat érintett község Korond, Oroszhegy, Kápolnásfalu, Újszékely, Székelyvarság és Románandrásfalva, a szerződés két évre szól, és további eggyel meghosszabbítható. A közbeszerzési eljárásra négy szolgáltató jelentkezett, legelőnyösebbnek a kaposváriak ajánlata tűnt.
Pénz beszél...
„Akkor kezdtük törni a fejünket valami alternatíván, amikor a korábbi szolgáltató, az AVE Hargita 6,50 lejben számolta ki az egy főre eső havidíjat, mondván, hogy ennél olcsóbban vesztességes lenne. Később aztán mégis lefaragtak ajánlatukból két lejt, ez azonban még így is jóval több, mint a kaposváriaké: 2,30 lej + áfa” – mondja Dávid Lajos egyesületi elnök, aki egyben Máréfalva polgármestere is. Elhangzott még, a magyarországi szolgáltatóval kötött szerződés egyik fontos pontja, hogy a szolgáltatás ára nem módosulhat a szerződés érvényességének ideje alatt.
„Remélhetőleg ezt a közbeszerzési eljárást folytatni fogjuk, az ADI 17 községéből háromnak (Fenyéd, Galambfalva, Máréfalva) lezárult a peres ügye a korábbi szolgáltatóval, és bár a döntések nem visszavonhatatlanok, ettől függetlenül elindítjuk a közbeszerzési procedúrát – tette hozzá Dávid Lajos, aki szerint egy hosszú útnak még csak az első állomásához érkeztek..
Kihívás volt...
A szolgáltatást végző Kaposvári KVG Zrt. részéről Püspök Rudolf nagy kihívásnak nevezte a pályázaton való részvételt, ugyanakkor némi előnyt kovácsolhattak abból, hogy a vállalat Magyarországon közel negyvenéves hulladékszállítási múlttal rendelkezik, ahol nemcsak a városokban, hanem pár száz lelkes kis falvakban is végez szolgáltatást. Úgy vélte, számított a mintegy tízéves erdélyi tapasztalat is, a Zrt. ugyanis 2000 óta biztosítja a Kovászna megyei Málnás községben a hulladékszállítást.
„Nem akármilyen kihívás ez. Egyik oldalról egy színvonalas szolgáltatást kell végeznünk, a jogszabály előírásainak megfelelően, a másik oldalról mindezt a lakosság teherviselő képességének figyelembe vételével kellett tennünk, amikor megszabjuk ennek árát” – fogalmazott Püspök Rudolf.
Az elfogadható szint
A találkozón jelen volt az egyik érintett község, Oroszhegy polgármestere, Bálint Elemér is. A negyedik mandátumánál tartó elöljáró elmesélte, Oroszhegyen korábban nem létezett szemét, mert azt átdolgozták, átalakították, egyszóval eltüntették, csak hát a világ megváltozott, az elszállítás pedig egy vagyonba kerül. „Volt értelme az önkormányzati társulásnak” – vélekedett a polgármester, majd az árakat tekintve hozzáfűzte: „ez az a szint, amit a lakosság ki tud gazdálkodni és el tud fogadni”.
Szintén jelen volt a szerződéskötéskor az ADI jogi ügyeivel foglalkozó Péter Zoltán ügyvéd, aki úgy vélekedett, hogy a községek megnyerték az árháborút, és hogy mindez nem jöhetett volna létre a tömörülés nélkül. „A jövőt a közös pályáztatásban látom”, fogalmazott a jogász.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
szóljon hozzá!