Túlélni a vízözönt

•  Fotó: Pál Gábor

Fotó: Pál Gábor

Árvizek voltak, vannak, és sajnos lesznek még – olyan dolog ez, amin nem lehet változtatni. Amin lehet, azt árvízvédelemnek nevezik, s a tavalyi júliusi-augusztusi udvarhelyszéki áradásokat követően be is jött a szóhasználatba, közel egy évvel az események után körbenéztünk, hogy ne csak a szavak, a tettek is beszéljenek.

Szász Csaba

2011. június 14., 16:382011. június 14., 16:38

2011. június 14., 16:462011. június 14., 16:46

Tavaly július-augusztusban több alkalommal is áradások pusztítottak Udvarhelyszék több községében. Szerencsére emberáldozatot nem követeltek, de az anyagi kár jelentős volt. A legtöbb település részesült is gyorssegélyben Hargita Megye Tanácsának sürgősségi tartalékalapjából, illetve az állami költségvetésből, nem voltak nagy pénzek, de jól jöttek. A községek azonban többnyire saját magukra voltak utalva a kárrendezésben.

Az események után nem sokkal Hargita megyébe látogatott Dávid Csaba, az Országos Vízügyi Hatóság vezérigazgatója, aki a megyei elöljárók, polgármesterek találkozóján az árvízvédelmi prioritásokról tárgyalt. Szeptemberben jött a jó hír: a Fehér-Nyikó és annak mellékpatakai szabályozására három és fél millió lejt juttat a kormány. Idén jött egy másik jól csengő információ, miszerint akár másfél millió euró értékű projektekre is pályázhatnak az országos vidékfejlesztési program keretében a tavaly nyáron árvízkárokat szenvedett községek.

Mindez szép és jó, felmérésünkből azonban kiderült, hogy néhány jelentős előrelépés ellenére vannak települések, ahol még láthatók a tavalyi áradások nyomai, még nyögik a kárrendezés számláit, és bár elképzelések vannak, pénz már kevésbé.

Siménfalva

Siménfalva és Kobátfalva most már megnyugodhat, földből, illetve betonból elkészült a Nyikó jobb és bal partján a védőgát. A 3,4 milliós beruházás munkálatai tavaly ősszel kezdődtek el, hivatalos átadása a közeljövőben lesz. „Ha tavaly meglett volna ez a gát, mindhárom áradást kivédte volna” – véli Péter Zoltán polgármester, aki elárulja még, hogy a tavalyi károkat nagyjából sikerült rendezni, jóformán mindent sikerült kijavítani.

Kobátfalván ottjártunkkor a gát közvetlen közelében épp saját kerítését építette egy falubeli, aki két vonalra mutat házának oldalán. Az alsó a tavalyi áradás szintjét mutatja, jóval felette pedig a 2005-ös árvíz szintjét láthatjuk. Félelmetes, mert az akkora volt, hogy a most megépült gátrendszert is ellepte volna.

Farkaslaka

„Fordítva költötték el a pénzt, a Nyikó menti árvízvédelemre tavaly kiutalt pénz szinte teljes egészében a Nyikó alsó részére irányult. Márpedig a vízfutás innen van, itt kellett volna akár kisebb gátak által, akár mederszélesítéssel, vízszabályozással visszafogni a vizet, hogy fokozatos legyen az esése. Itt kellett volna kezdeni, s lassan végigmenni a Nyikón. Hiába költötték odalenn a sok pénzt, ha itt fenn semmire nem áldoztak, mert ami itt lehull, az oda úgyis ömlesztve megy – méltatlankodik Albert Mátyás farkaslaki polgármester, aki szerint a tavalyi áradások nyomait még nem sikerült eltüntetni. A településvezető elpanaszolja még a Kecsetből Kisfalud felé a Gada patakán átvezető híd helyzetét is, melynek megjavítására többször is tettek le igénylést a megyénél. A híd alapját mindkét oldalon mossa a víz, a meder a duplájára szélesedett. A szerkezetet fenyőgerendákkal aládúcolták a falubeliek, de közlekedni rajta egyre veszélyesebb.

Lövéte

„Az árvizekkel kapcsolatosan leküldtük a megyei szervekhez az okozott károkat, sajnos nem kaptunk anyagi támogatást ezeknek a károknak a rendezésére. A saját erőnkből, embereinkkel, gépeinkkel próbáltuk megoldani az okozott károkat, viszont továbbra is nagy problémát, veszélyt jelent a Köves-patak okozta megrongált patakmeder. Ez több mint 150 méteres szakaszon veszélyezteti több család lakóházát és melléképületeit, a 132-es megyei út egy szakaszát, valamint a DC 29-es községi utat – tájékoztat Lázár Zoltán lövétei polgármester.

Kápolnásfalu

Kápolnásfaluban nagyjából kiheverték a Csonka pataka által okozott „csonkításokat”, bár még mostanában is akad fizetnivaló – árulja el Benedek László polgármester utalva arra a 13 000 lejes számlára, amely az utak egy részének javítására kapott kavics ellenértékét képviseli. Tavaly több híd is megrongálódott, teljes egészében nem is sikerült mindegyiket feljavítani. „Jó lenne a patak medrét kibetonozni, rendbe rakni, ami problémákba ütközik, mert a melléképületek, a házak közel vannak a mederhez, mi több, ennek fala jelenti több épületnek az alapját. A falu alsó felében is van két nagyobb kanyar, amit ki lehetne egyenesíteni, csakhogy így telkeket vágna ketté, ami nem tetszik a gazdáknak. Pedig sokat segítene, ha emígy hamarabb lefutna a víz – mondja a polgármester.

Bővebben az Udvarhelyi Híradó keddi, június 15-ei számában!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Bányakatasztrófa: már 18 napos késéssel számol a kivitelező

A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.

Bányakatasztrófa: már 18 napos késéssel számol a kivitelező
2025. július 08., kedd

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

2025. július 06., vasárnap

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
2025. július 06., vasárnap

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand

Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand
2025. július 05., szombat

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon

A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.

Motoros baleset a Kalonda-tetőn
Motoros baleset a Kalonda-tetőn
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

2025. július 03., csütörtök

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást

A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást
2025. július 02., szerda

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték

A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték
2025. július 02., szerda

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek

Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek