Fotó: Veres Nándor
Csíkszeredához hasonlóan vidéken is csökkent a házasságkötések száma 2015-ben a tavalyelőtti adatokhoz képest. A születési és elhalálozási adatok mellett a névadási szokásokra is kíváncsiak voltunk.
2016. január 06., 11:422016. január 06., 11:42
Márk Tibortól, Csíkszenttamás polgármesterétől azt kérdeztük, hogyan alakult a születések, házasságkötések és elhalálozások száma a községben, és arra is kíváncsiak voltunk, milyen neveket választottak a szülők gyermekeiknek 2015-ben. A statisztikai adatok szerint a településen az elhalálozások száma meghaladta a születésekét: tavaly 29-en hunytak el, és mindössze 23-an születtek, házasságot pedig 10 pár kötött. A névadásról érdeklődve pár példát említett az elöljáró. Mint sorolta, többek között Ottó, Ádám, Ákos, Réka, Anna és Edit neveket választottak a szülők. „Nincs két egyforma név, egy sem ismétlődik” – fogalmazott.
Domokos Magdolnától, Csíkcsicsó Polgármesteri Hivatalának anyakönyvvezetőjétől megtudtuk, hogy 2014-ben 25, 2015-ben pedig 23 gyermeket kereszteltek meg a helyi templomban. A névválasztásról érdeklődve kiderült, sokféle és különböző neveket adtak gyermekeiknek a szülők, előfordult a Zselyke, a Panna, a Zsófia, a fiúnevek közül pedig a Bence, az Ábel és az Ádám. Akadt csíkcsicsói szülő, aki a Honória ritka, latin eredetű nevet választotta gyermekének. A községben kötött házasságok száma: 2014-ben és 2015-ben is 15–15. Az elhalálozások száma a plébánia adatai szerint 2014-ben 20, tavaly pedig 23 volt.
Egyre kevesebb gyermek születik
A csíkszeredai kórházban 1123 csecsemőnek adtak életet 2015-ben, tudtuk meg Demeter Ferenctől, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzserétől. 2014-ben jóval több gyermek született, akkor ugyanis 1293 újszülöttet regisztráltak. 2010-ben pedig még ennél is nagyobb volt a születésszám: öt évvel ezelőtt 1321 gyermek született a csíkszeredai kórházban.
Csíkszentgyörgyön tavalyelőtt 59, tavaly pedig 40 gyermek született. Az elhalálozott személyek száma 2014-ben 63, 2015-ben pedig 58 volt. A házasságkötések száma, hasonlóan a születésekéhez, sokat csökkent, míg tavalyelőtt 22 pár tartott esküvőt, addig tavaly csak 18 pár mondta ki a boldogító igent. Szabó László, Csíkszentgyörgy alpolgármestere szerint ez azzal is magyarázható, hogy sok fiatal vándorolt ki külföldre. Mint kiderült, többek között a Tamás, a Hajnalka, a Csaba, a Sándor, a László, a Bence és a Balázs nevek voltak a legnépszerűbbek a csíkszentgyörgyi szülők körében.
Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere elmondta, az egyházi nyilvántartás szerint tavaly 33 elhalálozás történt a községben, és 17 keresztelőt tartottak. „Máskor stagnáltak a számok, de a tavalyi esztendő rosszabb volt ebből a szempontból, mert rendkívül nagy volt az elhunytak száma” – osztotta meg a polgármester. Nyolc esküvőt tartottak a faluban. A névadással kapcsolatban csak annyit mondott, hogy inkább új keletű neveket választanak, de nem tudott erről bővebb információkkal szolgálni.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!