Fotó: Gecse Noémi
Jubileumi ünnep is volt a vasárnapi, ötödik alkalommal megrendezett alcsíki fúvóstalálkozó, hiszen idén ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját a házigazda szerepét betöltő Csíkszentimrei Zöld Fák Fúvószenekar.
2015. szeptember 20., 18:542015. szeptember 20., 18:54
Ezúttal a tízéves Csíkszentimrei Zöld Fák Fúvószenekar vállalta a házigazda szerepét, a tagok a helyi kultúrotthonnál fogadták az érkező zenekarokat. Miután számba vették a jelenlévőket, zeneszóval vonultak a helyi Arany János Általános Iskola udvarára. A fúvósok közös zenélését követően a házigazda előadta a jubileumi évfordulóra Köllő Ferenc karmester által szerzett Zöld fák indulót.
Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere köszöntő beszédében a zenekar múltját elevenítette fel, elmondta, a Zöld Fák Fúvószenekar az 1949-ben alapított régi rezesbanda mintájára alakult újjá 2005. október elsején. Az új zenekar alapítói a régi rezesbanda, a „zöldsapkások” tagjainak unokái voltak, akik fontosnak tartották megőrizni és továbbadni ezt az örökséget. Kencse rámutatott, az újjáalakuláshoz szükség volt a település önállósodására, aktív civil szerveződésre és a lelkes helyiekre is.
Gergely András, az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás vezetője köszöntőjében rámutatott, aki zenél, az nemcsak saját, hanem sok más ember örömére is teszi. Így felemelő látni, hogy az ezredforduló után egyre több településen alakultak újra a valamikori rezesbandák − jelenleg nyolc alcsíki településen működnek fúvószenekarok.
Köllő Ferenc Bartók Béla-díjas karmester a zenekar megalapítása óta oktatja a helyi zenészeket. Mint a szervezők fogalmaztak, az elmúlt évtizedben a helyi fiatalokat magatartásával, kedves derűjével, kérlelhetetlen szakmai szigorával, biztos stílusérzékével, valamint rendíthetetlen munkabírásával nevelte. Az általa végzett munkáért Csíkszentimre polgármestere mondott köszönetet, és adta át neki a Fúvós Mozgalom Emlékdíját a helyi önkormányzat és az alcsíki fejlesztési társulás nevében.
Továbbá emlékdíjat adott át Fülöp Kinga alpolgármester a közösség megbecsülésének jegyében, a fúvós mozgalomban betöltött szerepéért a helyi születésű Kristó Tibor újságírónak. A helyi zenekar nevében Keresztes Nándor alapító és mozgalomszervező mondott köszönetet és adott át emlékdíjat a helyi közbirtokosságnak támogatásukért és a 10. évfordulóra készíttetett egyenruhákért, valamint Kristó Tibornak és Köllő Ferencnek az általuk végzett értékteremtő munkáért. Végül pedig a polgármester nyújtott át Keresztes Nándor számára elismerő díjat.
A köszöntők után színpadra álltak a részt vevő zenekarok, a várt kilenc fúvószenekar helyett azonban csak hét előadását hallgathatták meg a tűző nap elől az árnyékba húzódó jelenlevők, mivel az utolsó pillanatban visszamondta részvételét a Csíkbánkfalvi Bánk Bán Fúvószenekar és a Csíkszentkirályi Fúvószenekar. Indulók, népdalok és könnyűzenei feldolgozások is felcsendültek az alcsíki zenekarok, illetve a vendég fellépőként jelen levő Lövétei Fúvószenekar előadásában.
A nap folyamán fellépett továbbá az Újtusnádi Pro Musica Egyesület fúvószenekara, a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar, a Csíkszentmártoni Poszogó Fúvószenekar, a Csíkkozmási Tuzson János Fúvósegylet, a Csíkszentimrei Zöld Fák Fúvószenekar és a Csíkszentgyörgyi Havasalja Fúvószenekar.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
szóljon hozzá!