Amennyit szed, annyit fizet alapon működik Újtusnád határában egy közel négy hektáros eperföldön a rendszer, ahol az önjelölt eperszedők által begyűjtött zamatos gyümölcs kilónkénti ára 4,5 lejt kóstál. A módszer immár ötödik esztendeje üzemel: Gyergyószentmiklóstól Sepsiszentgyörgyig szinte minden településről járnak eperszedők, akik a piaci ár feléért kapják a befőttnek és édességnek is kiváló gyümölcsöt. Az örömhöz mégis üröm társul, ugyanis a termelő legnagyobb problémája a földieper őrzése.
2011. június 27., 18:302011. június 27., 18:30
Az eper kilójáért 4,5 lejt kell fizetni. Fél ár, jó levegő, spanyol életérzés...
Az egyik újtusnádi gazda vetésforgóként öt esztendővel ezelőtt eperrel ültette be több hektáros pityókaföldjének egy részét, ám időközben rájött – lévén, hogy a krumpli és az eper betakarítása majdnem azonos időszakra esik –, nem tudja megoldani a kétféle termény megfelelő betakarítását. Ezért úgy döntött, nem fordít különösebb odafigyelést az eperdugványok ápolására, a termést pedig magánemberekkel szedeti le.
Megdőlt az a hit, hogy eperszedésre legalább Olasz- vagy Spanyolországig kell utazni: sokan vannak, akik elmondhatják magukról, úgy szedtek több vödörnyi epret, hogy el sem hagyták Hargita megye területét. A csíkszentgyörgyi Bilibók család például évek óta Újtusnádról szerzi be a télen befőttként használt epret. „Egy tusnádi ismerősünk mindig értesít, amikor eljön az eperszedés ideje, mi pedig családostul jelentkezünk az eperföldön” – meséli a család egyik férfitagja.
Vetésforgóként indult
„Öt esztendővel ezelőtt azon gondolkodtam, vetésforgóként mivel tudnám helyettesíteni a pityókát, illetve búzát a földjeimen. Egy szatmári ismerősöm az epret ajánlotta, mondván, a tusnádi talaj szerkezete elég laza és homokos ahhoz, hogy az eperdugványok megéljenek benne” – emlékezik vissza az epres korszak kezdetére György József, majd rögtön rátér arra is, miért kellett időnap előtt lemondania arról, hogy a közel négy hektáron beültetett területen minőségi szinten termelje az epret. „Képtelenség volt elég munkást találni a pityóka- és eperföldek gondozására, valamint a termény begyűjtésére és csomagolására, ezért úgy döntöttem, a beültetett eperföldet a nálunk teljesen ismeretlen szedd magad eljárással magánszemélyekkel leszedetem.”
Az eperszedés lehetőségéről hírvivőként és reklámhordozóként a falu néhány kerítését használták: a kiragasztott felhívásokra a vártnál sokkal többen jelentkeztek. Olyan nap is volt, hogy a 3,8 hektáros gyümölcsösön egyszerre 628 személy szedte az epret.
Lopják a termést
Öt év alatt kiöregedett és felgyomosodott az eper, ezért György József úgy döntött, az egészséges gyökereket átülteti egy új – harmincáras – területre, a mostani eperföldre jövő évben pedig újra pityókát ültet. „Az életképes dugványokat legtöbb három évente új területre kell telepíteni, nagyon megérett tehát az idő a váltásra” – magyarázza az alcsíki gazda, nem hallgatván el nagy bánatát sem, hogy a legnagyobb gondot mégsem a gyom és a kiöregedett gyökerek jelentik, hanem az eperföld őrzése.
„Sajnos, nagyon sokan lopják a termést. Emiatt az évek során olyan károk értek, amelyek megtérítésére nemhogy esély nincs, de még figyelembe sem veszik panaszomat” – nyugtázza György József. A felgyűlt anyagi károk ellenére György József úgy döntött, mégsem mond le arról, hogy epret termesszen Újtusnád határában. Mint mondja, a régi kuncsaftoknak legalább harminc árnyi területen továbbra is esélyt ad arra, hogy évente egy alkalommal „fél áron, saját maguk leszedhessék az egyik legfinomabb és legegészségesebb gyümölcsöt”.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
Illegális szemétlerakás miatt több ezer lejes büntetést kapott egy személy Csíkszeredában – számol be bejegyzésében a Csíkszeredai Helyi Rendőrség.
szóljon hozzá!