Konkrétummal zárult az a sikaszói megbeszélés, melyen Borboly Csaba megyeitanács-elnök találkozott az érdekelt lakókkal, és amely szerint a sikaszói háztartások mintegy kétharmadának villamosítása a megyei tanács programjából, a helyiek hozzájárulásával valósulhat meg, és nem Zetelaka község beruházásaként.
2011. január 26., 16:082011. január 26., 16:08
2011. január 27., 10:552011. január 27., 10:55
Szerdán, január 26-án mintegy húsz sikaszói lakos használta ki a lehetőséget, hogy a helyi otthonban elpanaszolják régi gondjukat: annak ellenére, hogy a 21. században élünk, gyertyafény vagy petróleumlámpa mellett kell ülniük esténként. Mint kiderült, a probléma orvoslására öt mód van: kormányprogramból, a lakók saját költségéből, helyi erőmű létesítésével (nap-, szél- vagy vízenergia hasznosításával), az Electrica áramszolgáltató saját beruházásából vagy a megyei tanács kis villamosítási programjából.
„Mivel a kormányprogram sikaszói megvalósítására egyre kevesebb a remény a válság és egyéb tényezők miatt, a megyei tanács programja a járható út” – közölte Borboly Csaba, hozzátéve: ehhez az érintett lakók és a helyi tanács tízszázalékos hozzájárulása szükséges.
A megbeszélésen jelen volt Korpos Béla zetelaki polgármester is, aki ígéretet tett arra, hogy a helyi tanács hozzájárul a kért arányban, és a lakók is hajlandók voltak anyagi áldozatra, csak hogy végre megoldódjon egyik legnagyobb problémájuk. Mint leszögezték, az állandó lakhellyel rendelkezők háztartásonként 50 lejjel, a nem állandó lakhellyel rendelkezők 100 lejjel, a jogi személyek pedig 1000 lejjel járulnának hozzá. A megyei tanács a Villamosítás 2007–2009 című program keretében 2008-ban készült tervet vállalja fel (ezt ugyanis 2010-ben a helyi önkormányzat módosította).
Útszélen „unatkozó” érték Sikaszóban – darabja 1100 lej
Szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében a megyei önkormányzat kihangsúlyozza, hogy Sikaszó háztartásainak mintegy kétharmada, a sűrűbben lakott részek villamosítása a Hargita megyei tanács programjából, a helyiek hozzájárulásával valósulhat meg rövidesen, és nem Zetelaka község beruházásaként.
Sikaszói történet
Sikaszó villamosítási munkálatait 2008-ban közel két és fél millió lejre becsülték. Az anyaközség, Zetelaka polgármesteri hivatala a visszaosztott pénzekből tavalyelőtt 100 000 lejt kapott a megyei tanácstól, amelyre 90 villanyoszlopot vásárolt. 2010-ben a helyi önkormányzat módosította a régi tervet, bővítette és közbeszerzésre hirdette meg a sikaszói villamosítás munkálatait. A licitet a székelyudvarhelyi EDA-Elekes Kft. nyerte meg. November 22-én alá is írták a szerződést a teljes munkálatra, azonban 2010-re a polgármesteri hivatalnak csak az a 96 000 leje maradt a tervre illetve munkálatokra, amelyet ugyancsak a megyei tanácstól kapott még 2010-ben.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!