Fotó: Kristó Róbert
A Pogány-Havas Kistérség múlt év novemberében szervezetett sajtkészítő napot a térség gazdáinak. Akkor több mint negyvenen hallgatták meg a sajtkészítő mesterek ötleteit, tanácsait, és együtt készítettek sajtokat. Az előadáson részt vevő gazdák, illetve gazdasszonyok azóta otthon is kipróbálták a hallottakat. A mostani találkozón már a sajtkóstoláson volt a hangsúly.
2011. február 06., 15:012011. február 06., 15:01
2011. február 06., 19:132011. február 06., 19:13
Fokhagymás, hagymás, csípős, csihányos, füstölt – csak néhány ízesítés azok közül, amit a találkozón meg lehetett kóstolni. Volt itt olyan sajt, amit csak egy hétig érlelt a gazda, de kínáltak olyan gyimesit is, amit kétszáz napig. Választhattunk lágy- és kenősajtot, hosszú és rövid érlelésűt is.
Rodics Gergelytől, a Pogány-Havas Kistérség menedzserétől megtudtuk, a sajtkészítő mesterek novemberi bemutatóját azért kezdeményezték, hogy a gazdáknak ezáltal is lehetőséget teremtsenek a tej alternatív értékesítésére. Egyelőre azt tartják fontosnak, hogy tanulják meg, hogyan lehet jó sajtokat készíteni.
Abban az esetben, ha néhány gazda majd erre akar szakosodni, akkor a továbblépésben is lehet gondolkodni, de egyelőre ez még túl korai lenne – jegyezte meg a menedzser. Ugyanakkor rámutatott, a gazdák bemutatóján is kiderült, hogy a sajt hosszas érleléséhez megfelelő helyiségek kelenek. Távlatilag akár az is cél lehet, hogy érlelőket alakítsunk ki – fogalmazott Rodics.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!