Hétszázharminc négyzetméter alapterületű napközit és elemi iskolát építenek Csíkmindszenten. Most öntik az épület alapját, a szalagvágás leghamarabb 2013 őszén esedékes. A munkálatokra egyelőre a teljes összeg tíz százaléka áll rendelkezésre.
2011. november 18., 14:132011. november 18., 14:13
2011. november 20., 14:082011. november 20., 14:08
Idén az épület alapját öntik meg. Közben keresik a pénzforrásokat
„Az idei népszámlálás adatai azt mutatják, hogy az elmúlt tíz esztendő alatt a község három falujában összesen 172 családi ház épült: nyolcvan Csíkszentléleken, 56 Mindszenten, 36 pedig Fitódon. 280 személlyel növekedett a község lélekszáma, épp ezért a fiatal, többgyermekes családok gyerekeinek olyan feltételeket szeretnénk biztosítani, mint amilyenek a csíkszeredai iskolákban, illetve napközikben vannak. Szerencsénkre a napköziépítési tervünket Korodi Attila parlamenti képviselő felkarolta” – nyilatkozta Pál Péter, Csíkszentlélek község polgármestere.
Százezer lej, elsőre
„Alcsíkon három napközi építésének tervét követtem figyelemmel. Ebből a csíkmenasági megépítése bizonyult a legkönnyebb feladatnak, ott működött ugyan napközi, ám az ingatlan nagyon leromlott állapotban volt, ezért lépni kellett. Csíkszentimrén a napközi épületét a tulajdonosok visszaigényelték, ezért helyette újat kellett építeni. Mindszenten az elmúlt évek alatt kiderült, csak abban az esetben lehet idecsalogatni a településre kiköltözött egykori városlakók gyerekeit, ha megfelelő körülményeket biztosítunk, ellenkező esetben továbbra is a városi napközikbe járatják a gyereküket” – ezt már Korodi Attila parlamenti képviselő mondta, aki a központi költségvetésből százezer lej lehívásában segített, amit a mindszenti napközi és elemi iskola építésére fordítottak.
Elhúzódhat a munkálat
Korodi szerint, mivel Csíkszentlélek a térség egyik legkisebb költségvetésű önkormányzata (az idei népszámlálás adatai szerint 1999 lakója van a községnek), ezért önerőből nehéz lenne 950 ezer lejt előteremteni az oktatási intézmény építésére. „Be kell látnunk, hogy manapság már nem áll rendelkezésre annyi lehetőség, mint mondjuk 2008-ban, ezért most azt kell mondanom, minden erőnkkel segítjük a mindszentieket, de a munkálatok még így is akár négy évig elhúzódhatnak” – vélekedett a parlamenti képviselő.
Iskolaigazgató, képviselő, polgármester. Oktatási intézményt a faluba
„Az elhúzódó építkezésekhez hozzá vagyunk szokva, a sporttermünk öt évig, a mindszenti Nagy István Általános Iskola pedig húsz évig épült. A lakók nem türelmetlenek” – reagált az építés esetleges elhúzódására Pál Péter, hozzátéve, mindig is az volt az életcélja, hogy a községben építsen egy templomot, egy faluházat és egy iskolát. „A fitódi templom tervei kész vannak, az iskola és napközi pedig már épül” – summázta a községi elöljáró.
Vegyszerraktárból iskola
A mindszenti iskolában jelenleg 64 óvodás, 55 kisiskolás és 65 általános iskolás tanul, a pedagógusok száma 14, tudtuk meg Kánya Lászlótól, a mindszenti általános iskola igazgatójától. A mostani óvoda épületét a szocializmus idején kovácsműhelynek és vegyszerraktárnak használták, az iskola csak ideiglenesen költözött be – legalábbis azt remélték – a rendszerváltozás után.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!