Homoródszentpál régi udvarházának megmentésében kérték segítségünket. A Homoródszentmárton tulajdonát képező épület felújítása anyagilag meghaladja az anyaközség pénzügyi erejét, a műemlékké nyilvánítás pedig hosszadalmas procedúra, közben össze is omolhat az épület. De talán mégis van egy utolsó reménysugár...
2011. augusztus 08., 17:592011. augusztus 08., 17:59
2011. augusztus 08., 18:462011. augusztus 08., 18:46
Vigyázat, omlásveszély! – figyelmeztet a tábla a homoródszentpáli épület oldalán, és valóban nem szerencsés ötlet túl sokáig időzni annak közelében. Valamikor csodaszép lehetett ez az udvarház, az idő vasfoga azonban alapos munkát végzett. Ott áll megcsonkítva, időnként öles darabok hullanak ki oldalából és az eresz alól, végleges búcsút intve a gazzal körülvett épületnek, amely ugyan még áll, de napjai meg vannak számlálva.
A Homoródszentmártonhoz tartozó Homoródszentpál állítólag utolsó, még épen álló udvarházának aggasztó helyzetére hívta fel figyelmünket Geréd Gábor olvasónk, megoldást keresve a romos épület megmentésére. Az 1951-ben alapított helyi termelőszövetkezet egykori székháza ma már a község tulajdonát képezi, felújítását, esetleg műemlékké nyilvánítását többen is szorgalmazzák. Közöttük találjuk a Hargita Megyei Művelődési és Nemzeti Örökség Igazgatóságát, Mihály Zitától műemlékvédelmi felügyelő elárulta, hogy igényelték a műemléknyílvánítás procedúrájához szükséges dokumentációt a homoródszentmártoni önkormányzattól, melyre azonban a mai napig nem érkezett válasz.
Túl nagy teher
Kerekes Péter homoródszentmártoni polgármester nem ellenzi az épület felújítását, de mint mondja, ehhez nem kevés pénzre lenne szükség. Elárulja, hogy szakemberek bevonásával több felmérést is végeztek, becslések szerint 400–500 ezer lejbe kerülne a legolcsóbb megoldás, de elképzelhető, hogy akár ennél is többet igényel a teljes felújítás. Információi szerint csak a tetőszerkezet cseréje 200 000 lejt igényel.
„A pénzforrások felkutatásánál többször is rám kérdeztek, hogy ekkora összeg befektetése esetén mi az, amire az ingatlant hasznosan ki lehetne használni. Ha viszont műemléknek nyilvánítanák, akkor nem is lehetne akármire használni, szigorú kritériumoknak kell eleget tenni” – mondja a településvezető, aki csak kormánypénzből látja kivitelezhetőnek a tervet. Elárulja, hogy bár tapasztalatai szerint a megyei urbanisztikai hivatalnál és a műemlékvédelemnél ragaszkodnak a felújításhoz, a megyei önkormányzat vezetőivel folytatott beszélgetések során utóbbiak megemlítették, hogy tudnák segíteni a tervet 20–30 ezer lejjel, de ez csupán töredéke a szükséges összegnek. A tizenkét falut magában foglaló, ezáltal számtalan, felújítást és/vagy karbantartást igénylő középülettel rendelkező község számára túl nagy teher lenne egy ekkora beruházás finanszírozása.
Fokozza a gondokat, hogy a kollektivizmus idejében az udvarház pincéjében vegyszereket tároltak, ezáltal lakhatatlanná téve az épületet. Nem véletlen, hogy az egykori termelőszövetkezet irodáinak új házat kellett felépíteni.
Még van esély a megmentésre
Túros Eszter művészettörténészt, a megyei tanács műemlékvédelmi közszolgálatának vezetőjét mint szakembert kérdeztük az esetleges lehetőségekről.
– Nyilván fontos és szükségszerű lenne az épület műemlékké nyilvánítása, mivel az pályázati, pénzszerzési lehetőségeket tenne lehetővé, ugyanakkor ismerve az efféle eljárások tempóját, az sem kizárt, hogy mire az épület valóban az őt megillető műemléki státusba kerülne, állapota még jobban megromlana, esetleg megsemmisülne. Egy ilyen állapotban lévő ingatlan helyreállítása rengeteg pénzbe kerül, de valószínűleg a helyreállítási összeg töredékéből is lehetne épületmentő lépéseket tenni – vélekedik Túros Eszter, aki a homoródszentmártoni önkormányzatnak azt javasolja, hogy hivatalos formában is igényeljenek segítséget a megyei tanácstól.
A műemlékek is fogynak
Hargita megye műemlékjegyzékének legutóbbi (2009-es) aktualizálásakor kiderült, hogy legalább annyi műemlék tűnt el nyomtalanul vagy veszítette el műemlék jellegét, mint az öt évvel korábban végzett hasonló felmérésig. 2004-ben a megye 397 műemlékéből 23-at kellett törölni. A szakembereknek, polgároknak, önkormányzatoknak, hivatalos szerveknek, alapítványoknak, kistérségi szervezeteknek együttesen kellene megvédeniük azt a keveset, ami maradt – hangoztatják a műemlékvédők.
Bővebben az Udvarhelyi Híradó keddi, augusztus 9-ei számában!
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
szóljon hozzá!